7 vecí, ktoré sa naozaj stanú, keď prestanete jesť pečivo

Nejedzte to a ono, jedzte toto a tamto, čo je vlastne dobre a čo zle? Toto šialenstvo sa dotklo aj chleba a ďalšieho pečiva. Sacharidy sú nepriateľ, ktorému je nutné sa vyhnúť. Čo sa vlastne všetko môže stať s naším telom, keď sa všetkým tým sacharidom v pečive vyhneme? A je to vždy dobre?

1. Začnete rýchlo chudnúť

3245212_hubnuti-sacharidy-pecivo-dieta-jidelnicek

Keď znížite príjem sacharidov, prvá vec, ktorú si všimnete, je to, že rýchlo začnete chudnúť. Avšak ako hovorí dietologička pracujúci pre basketbalový tím Atlanta Hawks Márie Spano, nejde o tuk, ale o vodu. „Keď jeme sacharidy, ukladajú sa v tele vo forme glykogénu a každý gram sacharidu trikrát až štyrikrát nadobudne vo vode,“ vysvetľuje. Telo ukladá energiu ako tuk alebo glykogén a na uloženie glykogénu je potreba voda. Tým si môžete vysvetliť, ako je možné, že po večernom hodovaní môžete pribrať pokojne jeden kilogram – telo si proste okrem určitého množstva glykogénu do tela natiahne aj hŕbu vody, takže sa zvýši vaša hmotnosť.

>2. Budete sa cítiť, ako keby ste mali chrípku

3245214_hubnuti-sacharidy-pecivo-dieta-jidelnicek

Sacharidy sú hlavným a najlepším zdrojom energie pre mozog. Ako hovorí nutričná terapeutka Lada Nosková, mozog je jeden z najväčších spotrebiteľov cukru. „Akonáhle znížite príjem sacharidov, mozog potom funguje na zásoby glykogénu. Lenže aj tie časom dôjdu, „tvrdí dietologička Spano. Akonáhle teda glykogén zmizne alebo ho je nedostatok, objaví sa zápach z úst, sucho v ústach, slabosť, závraty, nespavosť, nevoľnosť a veľa ďalších nepríjemností. Nakoniec sa vaše telo prispôsobí tak, že „ide“ na ketóny, takže sa vám trochu uľaví, ale pozor: ketóny nie sú preferovaným zdrojom paliva pre telo!

3. Budete unavení a bez energie

3245216_hubnuti-sacharidy-pecivo-dieta-jidelnicek

Sacharidy sú najlepším zdrojom energie pre svaly. „Bez nich to jednoducho nejde, boli by sme unavení. Absolútnym vynechaním sacharidov sa dá síce dosiahnuť váhového úbytku, ale s následným jojo efektom a dlhotrvajúcou únavou, „hovorí Lada Nosková z Diet Plan. Celé zrná sú výborným zdrojom železa, horčíka a vitamínov rady B, ktoré sú životne dôležité pre udržanie hladiny energie.

4. Nebudú vás prepadať chute

3245215_hubnuti-sacharidy-pecivo-dieta-jidelnicek

Rafinované sacharidy sú neslávne známe pre svoju schopnosť zvyšovať hladinu cukru v krvi. Čím prudšie stúpa po požití potraviny hladina cukru, tým menej je pre chudnutie vhodná. Akonáhle teda prestanete jesť rafinované sacharidy, vaša hladina cukru v krvi sa zrovná a vás nebude prepadať vlčí hlad. Ak chcete nejaké sacharidy jesť, potom si vyberte tie, ktoré majú nižší glykemický index a ktoré hladinu cukru v krvi udrží v rovnováhe.

5. Môžete mať zápchu

3245217_hubnuti-sacharidy-pecivo-dieta-jidelnicek

Ak sa vzdáte všetkého sacharidového pečiva, teda aj toho celozrnného, môže vás začať trápiť zápcha. Nedávna štúdia Nutrition Research zistila, že 92% dospelých Američanov nemá vo svojej strave dostatok vlákniny. Vláknina je nestráviteľná časť obilia, ktorá pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi. Jej konzumácia znižuje riziko vzniku obezity a chronického ochorenia, a navyše pomáha správnemu tráveniu. „Striktné vylúčenie sacharidov môže viesť k nedostatku vlákniny, ktorá je hojne obsiahnutá v celozrnnom pečive, čo je práve potravina bohatá na sacharidy. Následkom toho môže dôjsť k zápche a deficitu niektorých vitamínov,“ hovorí Ing. Hana Málková zo STOB.

6. Budete náladový

3245210_hubnuti-sacharidy-pecivo-dieta-jidelnicek

Možno sa cítite fajn a spľaslo vám brucho potom, čo ste vyhodili všetko pečivo, ale možno sa cítite pod psa, pokiaľ ide o vašu náladu. Niet divu: sacharidy – či rafinované alebo celozrnné – zvyšujú hladinu mozgového neurotransmiteru, totiž hormónu serotonínu, ktorému sa nie nadarmo hovorí hormón šťastia. Duševné zdravie priamo súvisí s konzumáciou celozrnného pečiva. Podľa odborníkov Kalifornskej univerzity v San Franciscu nízky príjem sacharidov v potrave pripraví podmienky pre vznik depresie a paradoxne aj pre prírastok hmotnosti. Ako hovorí napríklad dr. Epel, nízky príjem sacharidov môže byť škodlivý hlavne pre tých, ktorí majú sklon riešiť stres prejedaním sa.

7. Bude sa vám horšie cvičiť

3245213_hubnuti-sacharidy-pecivo-dieta-jidelnicek

Sacharidy sú hlavným zdrojom energie aj pri cvičení, a to pre získanie vytrvalosti a pre záťažové cvičenie. „Vypustenie sacharidov z jedálnička spôsobí, že vaše schopnosti produkovať silu a energiu sa zníži na minimum,“ hovorí dietologička Marie Spano. Vaše tréningy v posilňovni budú oveľa namáhavejšie a podľa toho budú vyzerať aj vaše výsledky.

You Might Also Like