Celulitída a podkožný tuk – príčiny, dôsledky, ako sa jej efektívne zbaviť?

Celulitída je v povedomí mnohých žien spájaná s kozmetickou vadou pokožky, výsledkom ktorej je jej dobre známy „pomarančový vzhľad“ – je to v podstate nerovnomerný, často zošúverený povrch kože, sprevádzaný drobnými priehlbinkami a často aj uzlíkmi v koži, prejavujúci sa na stehnách, bokoch a zadku žien, postihuje však aj oblasť členkov i ramien. Z medicínskeho hľadiska pri celulitíde nastáva tzv. lipohypertrofia (nadmerné zbujnenie tukového tkaniva), ktoré spôsobuje povrchové deformácie kože – pojivové tkanivá sa nárastu objemu tuku nedokážu adekvátne prispôsobiť, po prekročení kritickej hranice (tá je u každej ženy individuálne daná, takže ceulitída môže trápiť aj na prvý pohľad „chudé“ dievčatá a ženy) nastáva deformácia, celuitída.

7

Ženy a celulitída

Stretli sme sa s odhadom, že celulitída postihuje cca 80-90% žien rôzneho veku. Určite poznáte strie, pri ktorých celkové „zväčšenie objemu“ prináša vznik horizontálnych trhlín v podkoží (napr. pri tehotenstve ich ženy často mávajú na bruchu a prsiach, kulturisti pri raste svalov paží a chrbta ich registrujú na vnútornej časti bicepsov, alebo v podpazuší). Existuje však predpoklad, že celulitída je vlastne ďalším prejavom nárastu objemu (v tomto prípade vďaka zbujneniu tukového tkaniva), ale na rozdiel od strijí nie v horizontálnom, ale vo vertikálnom smere. Drobné trhlinky, ktoré pri náraste vznikajú, spôsobujú celkové oslabenie elasticity pojivových tkanív (tuk negatívne ovplyvňuje aj činnosť lymfatického systému, čo prispieva k ďalšiemu rastu „nerovnomerného tlaku na kožu“), vnútorné vrstvy kože nevydržia „tlak z vnútra“, deformujú sa, tukové bunky ich „vytláčajú“ nerovnomernej hore a ak nenastane zásah v podobe zníženia objemu podkožného tukového tkaniva, v krátkej dobe sa prejavia dobre známe povrchové celulitídne prejavy.

Elasticita kože úzko súvisí s kolagénom, väzivovým glykoproteínom, ktorý je hlavnou súčasťou tkanivového pojiva. Slovo kolagén je kombináciou gréckych slov „cola“ (lepiť) a „genno“(rodiť), ktoré dokonale popisujú jeho funkciu v tele – lepí, spája, drží pohromade bunky, formuje z nich nielen tkanivá, ale aj orgány. Kolagén je najdôležitejšou stavebnou bielkovinou kože (pretože po odparení vody práve na neho pripadá 70% bielkovín kože), v ktorej vytvára pomerne zložité oporné štruktúry(spoločne s s tzv. elastickými vláknami), navyše výrazne prispieva k hydratácii kože.
Dôvod, prečo ženy majú často celulitídu a muži iba výnimočne, je ukrytý v spomínaných oporných štruktúrach – ženy tieto štruktúry majú usporiadané do podoby ľahko deformovateľných rovnobežných, vertikálnych vlákien, ktoré obopínajú aj tukové bunky (z hora sú „uzavreté“ iba „mäkkými“ vrstvami kože), u mužov sú tieto štruktúry pevnejšie vďaka tomu, že vytvárajú ťažko deformovateľnú mriežku.

Dlho sa akceptoval názor, že počet tukových buniek (adipocytov – majú skvelú schopnosť hromadiť, ukladať tuk ) sa v dospelosti nemení a že o tom, koľko ich v tele máme, rozhoduje prekrmovanie (prežieranie sa) v v období rastu tzn. detstve a hlavne v období dospievania, puberty – ak je príjem stravy v tomto období nadbytočný, podoruje sa tým vznik nových tukových buniek a v dospelosti sa priberá na hmotnosti len a len vďaka tomu, že tieto bunky zväčšujú svoju veľkosť, nie počet.
Prelom 20. a 21. storočia však priniesol poznanie, že adipocyty sa množia aj v dospelosti – tukové bunky majú totiž obmedzenú schopnosť „ukladať“ tuk (pri prejedaní sa tzn. pri nadbytočnom príjme energie, sa do nich tuk ukladá vo forme triglyceridov) a ak dosiahnu akúsi hranicu v „schopnosti ukladať tuk“, telo si vyvorí z kmeňových buniek tukových tkanív nové adypocity so schopnosť ďalej „ukladať“ energiu vo forme tuku v prípade, že náš energetický príjem stravou je vyšší, ako výdaj. Zväčšovanie počtu tukových buniek a ich veľkosti zákonite prináša so sebou aj postupné zväčšovanie sa „tlaku z vnútra“ na kožu, ktorá po prekročení určitej hranice sa začína meniť, deformovať.

zdroj:http://www.eastlabs.sk/

You Might Also Like