FAKTY O PRIRODZENOM PÔRODE A CISÁRSKOM REZE, TOTO BY STE MALI VEDIEŤ

Narodenie dieťatka  je pre ženu neuveriteľný moment, ktorý si v sebe ponechá celý svoj život.  Spolu s ním sa objaví pocit šťastia, ale aj obáv a strachu. Preto je normálne, že si začnú vyhľadávať informácie o pôrode, pôrodných bolestiach, spôsoboch pôrodu a ďalšie veci s tým spojené.

Čo sa týka samotného pôrodu, existujú dve možnosti – vaginálny spôsob, teda prirodzený pôrod alebo cisársky rez. Oba z nich majú svoje výhody aj nevýhody. Hoci vaginálny pôrod je tou najprirodzenejšou a menej komplikovanou cestou, ako priviesť dieťatko na svet, čoraz viac žien sa obracia na cisársky zákrok.

Pozrime sa teda na fakty:

05_porod_klasic

Mikroorganizmy nachádzajúce sa v pošve produkujú špecifické cytokíny, ktoré podporujú normálny vývoj imunitného systému dieťaťa. Z fyziologického hľadiska je čas zotavenia sa po pôrode kratší ako pri cisárskom reze. Navyše mamička môže svoje dieťatko držať a kojiť krátko po pôrode. Zo psychologického hľadiska sa novopečená matka cíti posilnená a šťastná s vedomím, že sa aktívne podieľala pri narodení svojho dieťaťa.

8068bz9fo7tluzw3fl9z

Dva najbežnejšie spôsoby pri normálnom pôrode sú pomocou použitia klieští alebo vákuovej extrakcie. Rozhoduje o tom lekár v závislosti od konkrétneho prípadu. Jedinou nevýhodou tohto spôsobu je, že niekedy môže dôjsť ku poškodeniu plodu, ale tieto prípady sú veľmi zriedkavé, ak je proces vykonávaný skúseným pôrodníkom.

jF0fY04gQILYDpBwaI2hjg-Maternica-sa-zvy-ajne-re-e-v-spodnom-segmente

Vo väčšine prípadov lekári odporúčajú cisársky rez iba vtedy, ak je pôrod rizikový alebo by mohlo dôsjť k ohrozeniu života. V súčasnej dobe sa ženy prikláňajú k tejto možnosti dobrovoľne, pretože je pomerne bezbolestná a časovo nenáročná. Aj keď celý proces pôrodu prebehne rýchlejšie a bezbolestne, zvyšuje sa riziko infekcie a taktiež doba na zotavenie.

Obidve metódy sa od seba odlišujú a majú svoje klady aj zápory. Najdôležitejšie však je, zabezpečiť zdravie dieťatku aj mamičke.

 

dfsd

zdroj: wittyfeed.com / cas.sk

You Might Also Like