Momentálne je vo svete 15-tisíc atómových hlavíc, a každá je silnejšia ako v Hirošime.

Keby v súčastnosti vypukla jadrová vojna nastala by nukleárna zima, masívne popáleniny a koniec civilizácie ako ju poznáme.
Všetci sa zhodneme na tom, že atómové zbrane sú najhrôzostrašnejšou zbraňou, akú ľudstvo pozná. Veď len dve bomby stačili na ukončenie najväčšieho konfliktu v dejinách a pri tom, tieto bomby sú v porovnaní s tými najúčinnejšími aké existujú, iba také „poplašňáky“. Čo by ľudstvo ale čakalo, keby všetky nukleárne zbrane, ktoré sú strategicky rozmiestnené po našej planéte, explodovali? Aké následky by to malo? Asi tušíte, že nič dobré by to neprinieslo. 

Arzenál vo svete

Najprv sa pozrime na to, koľko atómových bômb sa po svete vôbec nachádza. Podľa odhadov amerických vedcov existuje na svete asi 14 900 jadrových hlavíc. USA by ich malo mať vo výzbroji 6800 a Rusko asi 7000. Ostatné krajiny majú v porovnaní s týmito mocnosťami atómových bômb podstatne menej. Francúzsko asi 300, Čína ich má 260, Veľká Británia asi 215, Pakistan 130 India približne 120, Izrael asi 80 a Severná Kórea podľa odhadov až 10.

Samozrejme, nie je bomba ako bomba. Kým USA a Rusko majú vo výzbroji aj termonukleárne vodíkové bomby, Severná Kórea má „iba“ klasické plutóniové bomby, podobné, aké zhodilo USA na mesto Nagassaki. Vodíková bomba dokáže byť pokojne aj tisíckrát silnejšia ako klasická plutóniová bomba.

Najsilnejšia vo výzbroji

Najsilnejšia zbraň vo výzbroji USA je B83, ktorá má silu až 1,2 megatony TNT, čo zodpovedá sile 79 hirošimských bômb. Je jasné, že je možné vyrobiť aj silnejšie bomby, ako je B83, no v takom prípade už takéto zbrane strácajú svoj vojenský potenciál, keďže zasiahnu veľmi veľké územia, čo je v strategickom boji nevýhodou.

3644898983_11128e99ff_b
flickr.com

Veď ak by bola B83 odpálená, zanechala by kráter veľký takmer pol kilometra a hlboký takmer 100 metrov. Hneď po výbuchu, by bolo územie veľké takmer 6 kilometrov štvorcových spálené na prach a na území veľkom 17 kilometrov štvorcových, by boli všetky budovy zrovnané so zemou. Ľudia, ktorí by sa nachádzali v oblasti veľkej až 420 kilometrov štvorcových by mali popáleniny 3. stupňa. A to hovoríme len o samotnom výbuchu. Potom je tu ďalšia súčasť atómových výbuchov – rádioaktívny spád. Ten by zasiahol, v prípade bezvetria, územie veľké vyše 20 kilometrov štvorcových a 50 až 90% z ľudí, ktorí by prežili prvotný výbuch, by zomreli na chorobu z ožiarenia. A to sa stále bavíme iba o jednej bombe.

Všetky naraz

zlqporb
wallpapercave.com

Za predpokladu, že záznamy o výzbroji sú pravdivé, tak ak by sa odpálili všetky atómové zbrane takým štýlom, že by boli rovnomerne rozložené po Zemi, okamžite by to doslova vyparilo až 94 kilometrov kubických zeme. To ale nie je nič, čo by sa dialo potom. Až 232 tisíc kilometrov štvorcových by bolo totálne spálených, čo je ekvivalentné územie ako 300 New Yorkov. Vzniknutá ohnivá guľa o veľkosti 79 tisíc kilometrov štvorcových by vyparila všetko, čoho by sa dotkla. Rádioaktívny spád by zasiahol takmer 300 tisíc kilometrov štvorcových. Počas prvej hodiny by tak zomreli miliardy ľudí a následný spád by dokonával svoje strašné dielo. No tí, ktorí by prežili výbuch a aj spád, by ani zďaleka nemali vyhrané.

Nukleárna zima

Týmto pojmom sa označuje post-apokalyptický stav, ktorý by nastal pri súčasnom odpálení stoviek až tisícok atómových bômb. Pri výbuchu atómovej bomby sa do atmosféry dostávajú tony jemných častíc, ktoré výbuch do seba nasaje. Tie, keď by sa dostali do vrchných častí atmosféry, spôsobili by zatienenie Slnka a tým okamžité ochladzovanie planéty. To by paradoxne možno aj vyriešilo súčasný problém s globálnym otepľovaním, ale je to ako „vyháňať čerta diablom“. Planéta by bola takto zahalená do večnej tmy po dobu niekoľkých rokov, kým by sa atmosféra nevyčistila. To by malo drastický následok na planétu, ľudí a živočíchov, ktorí by to všetko prežili. Zelené časti rastlín by nedokázali prevádzať fotosyntézu a vyhynuli by. To by čakalo pravdepodobne všetko živé.

nuclear-weapons-test-67557_960_720
Pixabay

Tieto hypotézy sú strašné, no je dobré o nich vedieť a uvedomovať si ich, najmä kvôli tomu, aby nikto takéto niečo v živote nedopustil. Jadrová vojna by znamenala počiatok záhuby ľudstva a všetkého živého na Zemi. Preto všetci musíme len pevne veriť, že sklady plné jadrových zbraní nebudú nikdy nasadené a poslúžia iba ako desivá demonštrácia moci.

zdroj:iflscience.com

You Might Also Like