Nikdy si nepostielajte posteľ hneď po vstávaní! Prečo?

Po náročnom dni sa posteľ stáva naším najlepším priateľom na XY hodín.

Len asi ťažko  unavený človek bude odkladať pohodlný spánok, ten príjemný pocit pod teplou, jemnou perinou je proste neodolateľný.

No na čo nemyslíme je čo sa nachádza pod tou perinou.

Experti nás varujú, naša posteľ totižto obsahuje milióny malých organizmov ktoré nám škodia. Matrace, periny, paplóny, vankúše sa stávajú úložiskom mŕtvej ľudskej kože na ktorej sa začnú doslova pásť baktérie a roztoče.

Tieto malé, okom nezbadateľné organizmy môžu a spôsobujú veľké množstvo alergií či zhoršiť ich.

Plachty môžu taktiež obsahovať mikroorganizmy ktoré spúšťajú choroby ako je otrava jedlom či chronickú teplotu.

„V priemere človek stráca 45 gramov kože, a väčšina z tohto množstva sa uloží priamo na samotnej posteli, čo je ideálnym miestom pre prašné roztoče. Už samotné teplo ktoré naša posteľ získava z nášho tela je ideálnym prostredím pre ich prežívanie. Štúdie preukázali že je ich až 10 miliónov na jednu posteľ“, vysvetľuje doktorka Lisa Eker, expert na domácu hygiénu.

Podľa nej je najväčšou chybou akú robí domácnosť keď odchádza ráno z domu je uzatvorená miestnosť, okná by mali byť otvorené aby sa všetká vlhkosť, pleseň, baktérie a roztoče „vyvetrali“  von, a tak aby neostali dnu.

Samotné prašné roztoče nie sú nijako nebezpečné pre človeka, a nijako nám neškodia, no sú to práve ich výkali ktoré nás napádajú. Spôsobujú alergické reakcie a útočia na náš dýchací trakt. Môžu spôsobiť kožné reakcie ako je napríklad dermatitída, a často môžu spôsobiť vysokú telesnú teplotu.
roztoce

Podľa expertov môže byť astma u 80% astmatických pacientov práve prisudzovaná samotným výkalom roztočov.

Pranie bielizne a postelného prádla je dobrým štartom, no to nie je všetko. Najväčším faktorom ovplyvňujúcim množstvo roztočov v našej domácnosti je práve (ne)pravidelné vysávanie. Je vhodné nemať žiaden koberec pod posteľou, keďže to všetko len zhoršuje. Taktiež je odporúčané vetrať ráno po spánku, na obed, večer, a poprípade aj v noci.

V alpských oblastiach ľudia vyvesujú svoje posteľné bielizne na okná aby sa vyvetrali. 

zdroj: cleanlux.sk

You Might Also Like