Pokladníčka povedala staršiemu mužovi, že jeho generácia nemyslela na životné prostredie. Jeho odpoveď je geniálna!

Všetci, ktorý majú okolo 50 rokov, by si toto mali prečítať. Mladá generácia tiež.
Minule som nakupoval v obchode a mladá pokladničné mi navrhla, že by som mal mať so sebou vlastnú nákupnú tašku, pretože tie igelitové jednorázovky nie sú dobré pre životné prostredie. Ospravedlnil som sa a vysvetlil som jej, že v mojich starých časoch sme nikdy nepomysleli na životné prostredie. Pokladnička mi na to povedala, že problém spočíva práve v tom, že „naša generácia nedostatočne dbala o životné prostredie pre budúce generácie“.

Samozrejme, musel som priznať, že má pravdu v jednej veci. V našej dobe nebolo také povedomie o ochrany životného prostredia.

Ale čo sme mali v našich časoch? Po dlhej myšlienke sme si spomenuli, že …

Mali sme mliečne fľaše, ktoré sa vrátili do obchodu. Potom ich poslali späť do mliekárne, kde boli dezinfikované a znovu použité. Tieto fľaše sa používajú niekoľkokrát. Ale nedošlo k žiadnemu povedomiu o životnom prostredí.

Liezli sme  hore po schodoch, pretože neexistovali výťahy v školách, nákupných centrách alebo ďalších vysokých budovách. Keď sme šli do obchodu, chodili sme. Nešli sme niekoľko metrov autom. Ale nedošlo k žiadnemu povedomiu o životnom prostredí.

1150072732013528586_820944258039900_8565870828393316720_o

Museli sme plienky vždy umývať, pretože neexistovali na jedno použitie. Sušili sme bielizeň vonku, nie v sušičke. Solárna a veterná energia na sušenie bielizne bola v našej dobe drahá.

V dome bol 1 televízor a 1 rádio. V každej miestnosti sme nemali televíziu. Obrazovka mala veľkosť vreckovky, nie polovica Gotlandu (najväčší ostrov vo Švédsku).

Všetko sme miešali v kuchyni ručne. Nemali sme nástroje, ktoré by to urobili pre nás. Keď sme balili, nepoužili sme bublinovú fóliu, ale staré noviny.

V našich časoch sme nepotrebovali benzín na spustenie kosačky – mali sme ručnú kosačku. Vycvičili sme sa v tvrdej práci a nemuseli chodiť do telocvične a používať všetky tie zariadenia, ktoré zbytočne využívajú energiu. Ale pokladnica mala pravdu, nebolo o životnom prostredí žiadne vedomie.

21500727320tvn1

Pili sme vodu z vodovodu namiesto toho, aby sme museli kupovať viac a viac plastových fliaš. Mali sme atramentové perá namiesto toho, aby sme museli kupovať nové a nové plasty. Vždy sme vymenili žiletky a nevyhadzujte celé žiletky. Ale nedošlo k žiadnemu povedomiu o životnom prostredí.

V dnešnej dobe ľudia šli do práce autobusom a deťmi do školy na bicykli alebo pešo. Nepotrebovali sme taxíky. V každej izbe sme mali jednu zásuvku, nie uzol plný rozdvojek. Nepotrebovali sme zariadenie, ktoré by vyslalo signál o vzdialenosti 3000 km, aby vedel, kde je najbližšia pizzeria.

Nie je to smutné, keď mladá generácia tvrdí, že strácame prírodné zdroje práve preto, že neexistuje žiadne environmentálne povedomie?

Zdieľajte tento stav so všetkými staršími ľuďmi, ktorý potrebujú lekciu o životnom prostredí a so všetkými mladými ľuďmi, ktorý sú trochu hlúpi a nerozumejú niektorým veciam.

31500727320wczasy4

zdroj:Facebook

 

You Might Also Like