Toto by ste mali vedieť, ak chcete mať krásne muškáty

pelargonium_veronica_contreras_01-623x350

Aj tento rok určite budú ozdobou vašich okien. Avšak je potrebné pri ich pestovaní dodržíte niekoľko jednoduchých rád. Pestovanie muškátov nie je náročné a s minimálnym úsilím vám môžu krásne kvitnúť celé mesiace.

Určite by ste mali dodržať?

Ak ste muškáty zazimovali a stále ich máte v pivnici, môžete si všimnúť, že počas zimných mesiacov sa vytiahnú do výšky. Je teda potrebné najskôr ich dôkladne prezrite a ošetrite. Odrežte odumreté výhonky a všetky ostatné skráťte – ich dĺžka by mala byť maximálne 15 cm. Rastlinky potom vyberte zo zeminy a prezrite korene. Korene, ktoré sú príliš dlhé odstráňte.

Odrezané časti nemusíte vyhadzovať, narežte ich na dĺžku maximálne 10 centimetrov a ľahko z nich môžete dopestovať nové muškáty. Stačí ich zapichnúť do nového substrátu, pravidelne zalievať a veľmi rýchlo zakorenia.

Rastlinky potom prenesieme z pivnice do teplejšej svetlejšej miestnosti. Zalievame spočiatku mierne a keď sa začnú tvoriť nové lístky zalievajte častejšie.

Rastliny umiestnime von až vedy, keď teplota ani počas neklesá pod 10 stupňov.

Ak si vyberáte nové sadenice z obchodu, nezabúdajte vyberať kusy s tmavozelenými listami, bohatým koreňovým systémom a výhonkami.

Nezabudnite na to, že muškáty potrebujú v črepníkoch otvory a drenážnu vrstvu, pretože pri trvalom premoknutí pôdy začnú rastliny hniť. Muškáty majú radi vlhko – ale nie príliš. Zemina by medzi jednotlivými zalievaniami mala preschnúť. Zalievajte ráno alebo večer priamo ku koreňom.

Ako správne sadiť?

Nezabudnite, že rastlinkám sa najlepšie darí v čerstvom substráte s obsahom hnojív, ktoré uvoľňujú živiny postupne. Rozhodne sa nesnažte miešať starý substrát s novým, táto voľba by sa vám mohla vypomstiť. Najvhodnejší je substrát pre balkónové rastliny. Prípadne balkónový substrát zmiešaný s pieskom.

Muškátom nechajte v črepníku dostatočný priestor – saďte ich minimálne 20 cm od seba.

Rozhodne sa vyhýbajte substrátu s vysokým obsahom rašeliny – tá vytvára pre muškáty nevhodné – kyslé prostredie.

Aby ste predišli častému problému, ktorý muškáty napadá – hubovej chorobe (škvrnitosti) je dobré siahať po hnojivách s obsahom draslíka, ktorý prispieva k lepšej obranyschopnosti rastlín. Aby ste sa mohli popýšiť vodopádmi pestrofarebných kvetov, musíte rastliny pravidelne hnojiť. V lete sa dokonca odporúča hnojiť každé 2 týždne. Počas obdobia zimného odpočinku rastlinky nehnojíme.

Ak máte previsnuté mušáty, najlepšie je zasadiť ich šikmo – je to prirodzenejšie, ako kolmá poloha.

Ak máte muškáty krúžkované, hneď ako ich vysadíte nezabudnite zaštipnúť rastový vrchol. Vďaka tomuto opatreniu sa krásne rozkonária a budú bohatšie.

Ideálne je črepníky uložiť na juh až juhovýchod, umiestnenie na sever je síce menej vhodné ale neznamená to, že muškátom sa vôbec nebude dariť – musíte ich však menej zalievať.

Môžeme vám poradiť:

Na hnojenie muškátov používať zákvas zo slepačieho trusu a výluh z dobrého kompostu (ten pripravíme zmiešaním 1 dielu kompostu a 5 dielov vody, potom necháme odstáť 2-3 týždne a následne opäť nariedime s vodou v pomere 1:5.

Ak máte staršie muškáty, ktoré chcete oživiť, primiešajte do substrátu vychladnutú čiernu kávu. Pôsobí ako omladzovacia kúra pre staršie rastliny.

Na odplašenie vošiek postačí, ak do zeminy k muškátom zapichnete strúčik cesnaku.

You Might Also Like