Vynikajúce riešenie, ktoré by určite ocenili aj niektoré slovenské mestá

V súčastnosti sa téma povodní čoraz viac téma objavuje aj na našom slovenskom území. Vyliate korytá riek dokážu s ľahkosťou prenášať aj obrovské veci a ľuďom už neostáva nič iné, len evakuácia. Našťastie existujú moderné technológie, ktoré dokážu pomôcť v boji proti povodniam.

Tu môžete vidieť, ako sa pred potencionálnym nebezpečenstvom vyliata Dunaja bránia v jednom rakúskom meste. Zaujímavé technické riešenie umožnilo obyvateľom európskych krajín žiť bez obáv vo svojich domovoch.

1

Je to mobilný ochranný múr. Na prvý pohľad sa zdá, že tento kovový plot nedokáže udržať tony vody. Avšak, tento systém je testovaný v praxi a úspešne preukázal svoju účinnosť.

2

Tajomstvo spočíva v špeciálnom žliabkovom napájaní betónovej bariéry. V týchto drážkach sú pevne vložené oceľové skrutky a k ním sa podľa poradia upevňujú hliníkové priečniky s gumovým tesnením. Keď záplavy nehrozia, kovové komponenty oddychujú v skladoch. V prípade nebezpečenstva sú hasiči schopní nasadiť ochranné múry do pár hodín.

3

Samozrejme, že iba horná časť steny nie je ohraničená. Betónová ochranná stena je zabudovaná do zeme do hĺbky jedného metra. Pod ňou sa nachádzajú aj multi-metrové železobetónové tyče s hydroizoláciou.

4

Bohužiaľ, táto technika nefunguje v horách, pretože tam voda prichádza oveľa rýchlejšie. Naopak, v rovinatých mestách sa ochranný systém stal prvou pomocou číslo jeden.

Na videu nižšie môžete vidieť rekordné záplavy z roku 2013. Zdá sa byť až neuveriteľné, že takéto tenké kovové ploty boli schopné ubrániť mesto pred vodnou skazou. Myšlienka, čo by sa stalo, keby medzi obyvateľmi a vodou nestála táto stena, je nepredstaviteľná.

zdroj: videoboom.cc

You Might Also Like