10 príznakov, ktoré ignorujeme, ale môžu signalizovať leukémiu.

Rýchla detekcia rakoviny je pre výhru nad týmto zákerným ochorení kľúčová. Niekedy prvé príznaky úplne ignorujeme, namiesto toho aby sme okamžite zakročili!

1. Bolesť kostí, bolesť svalov a kĺbov. Máte dojem, že vás často bolia kosti, najmä kosti stehien a paží? Ide o závažný prejav tejto zákernej choroby.

2. Bolesť hlavy. Ťažké bolesti hlavy, často sa objavujú hneď po prebudení. Časté je aj nočné potenie, celkový pocit boľavého tela a bledosť – tieto príznaky by ste nemali ignorovať, pretože sa jedná o prejavy kardiovaskulárnych problémov, ktoré sú spojené s leukémiou.

114883693511
3. Únava a slabosť.  Čím menej máte červených krviniek, tým menej je kyslíka v tele, objavuje sa anémia, celková slabosť, bolesť svalov, celodenné ospalosť. Častý je aj nevysvetliteľný pokles energie a fyzickej výkonnosti.

4. Problémy s dýchaním.  Príliš málo kyslíka v tele spôsobuje problémy s dýchaním. Náhly pocit dusenia, zrýchlené dýchanie bez zjavného dôvodu – tieto príznaky nepodceňujte.

214883693512

5. Škvrny na koži.  Červené škvrny či drobné škvrnky, ktoré sa objavujú prevažne na hrudníku, chrbte, tvári a pažiach. Ide o problém s krvným obehom.

6. Zvýšená tvorba modrín a zle sa hojace rany.  Telo má v dôsledku leukémie čím ďalej tým menej krvných doštičiek. Objavujú sa početné modriny, a aj tie najmenšie rany dlho krvácajú a dlho sa aj hoja.

314883700013

7. Zvýšená teplota.  Opakovaný zápal a slabosť v tele sa prejavuje horúčkou. Niekedy si pacient myslí, že má len chrípku. Imunitný systém je ale oslabený, a nakoniec si neporadí ani s tou najmenšou infekciou.

8. Zväčšené lymfatické uzliny alebo nezvyčajné hrče.  Dôsledkom oslabeného imunitného systému je infekcia lymfatických uzlín. Nezabudnite, že každá hrče by sa mala skontrolovať lekárom!

414883705694

9. Chudnutie.  Nechutenstvo a rýchle chudnutie sú tiež známkami choroby. Niekedy sa objavuje zvracanie, hnačka a iné poruchy tráviaceho traktu.

10. Bolesti brucha a nadúvanie.  Leukémia často spôsobuje opuch pečene a sleziny, ktoré vytvára dojem nafúknutého brucha. Časté sú aj bolesti chrbta. Tieto príznaky rozhodne neignorujte! Nemusí sa jednať o leukémiu, problémy je ale potrebné okamžite riešiť.

514883709235

zdroj:pixabay

You Might Also Like