9 vecí, ktoré ste o očiach nevedeli

Nemusíte mať problém s videním za vidna, avšak to ešte nevylučuje, že nebudete mať problém v noci. Prečítajte si 9 zaujímavostí o očiach a zraku, ktoré ste možno nevedeli.

Očami človek prijíma z okolia veľkú väčšinu informácii a preto sa o nich skutočne treba patrične starať. Možností, ako stratiť zrak, je v dnešnej dobe viac ako dosť.

Preto netreba príznaky podceňovať, všímať si zmeny a v prípade ich spozorovania navštíviť očnú ambulanciu.

Zaujímavosť č. 1

Ľudia, ktorí sa slepí nenarodili, ale o zrak prišli v priebehu svojho života, môžu stále vidieť svoje sny.

Zaujímavosť č. 2

Po celom svete je slepých až cez 39 miliónov ľudí. Rôznymi typmi zrakových porúch trpí ešte o niečo väčšia časť populácie. Číslo sa rovná približne 6-násobku počtu nevidiacich.

Zaujímavosť č. 3

Muž menom NeilHarbisson bol úplne farboslepý a videl iba čiernu a bielu farbu. Farby spoznal až vtedy, keď mu na hlavu bola chirurgicky nainštalovaná kamera!

Zaujímavosť č. 4

Nemusíte mať problém s videním za vidna, avšak to ešte nevylučuje, že nebudete mať problém v noci. Existuje totiž aj nočná krátkozrakosť. Zraková ostrosť sa v noci totiž značne zredukuje a ľudia, ktorí skutočne nočnou mypiou trpia musia nosiť korekčné šošovky. Hovorí sa, že nočné videnie môže zhoršiť dokonca aj pravidelné fajčenie.

Zaujímavosť č. 5

Sivý zákal je jedným z najčastejších ochorení a postihuje každého druhého človeka po 65. roku života. Človek postihnutý kataraktou vidí akoby cez mliečne sklo. Na jeho odstránenie je nutný zákrok, ktorý je však trvá len niekoľko minút a ide o najbezpečnejšiu, najčastejšiu a najúspešnejšiu operáciu na ľudskom tele vôbec.

Zaujímavosť č. 6

Ak by bolo oko digitálnym fotoaparátom, počet megapixelov, ktorými by oplývalo, by sa rovnal 576.

Zaujímavosť č. 7

Vaše oči dokážu spracovať za jednu hodinu až 36 000 kúskov rozličných informácií. Sú dokonca až tak rýchle, že vám okrem iného umožnia sústrediť sa na 50 vecí naraz počas jednej sekundy.

Zaujímavosť č. 8

Hoci sú ľudské oči najviac vyvinuté a dokážu vidieť viac ako 10 miliónov farebných odtieňov, ultrafialové a infračervené svetlo zachytiť nedokážu.

Zaujímavosť č. 9

Slzy z očí sa vám pri plači dostávajú aj do nosa a to je dôvodom, prečo vám z neho tečie.

zdroj:Pixabay
zdroj:dobrenoviny.sk

You Might Also Like