Chcete sedieť zdravo? Poznáme recept, ako na to!

Zdravé sedenie je dôležitejšie, ako si myslíte. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako pomôcť svojej chrbtici.

Ako dosiahnuť, aby sa zamestnanci cítili kráľovsky a podávali kráľovské výkony? Dokonalosť sa ukrýva v detailoch. Každému zamestnávateľovi záleží na tom, aby jeho zamestnanci pracovali čo najkvalitnejšie, to však závisí aj od toho, ako sa v práci cítia. Na jednu stranu ide o atmosféru, na druhú o celkom základné veci, medzi ktorými nesmieme vynechať ani pohodlné sedenie. Veď ak má niekto sedieť osem hodín, je dôležité, aby sa mu sedelo dobre. A to nielen kvôli pohodliu, ale najmä kvôli zdraviu.

O sedení sa hovorí, že je ako druhé fajčenie. Je to zlozvyk a ak dlhodobo sedíme príliš veľa, môžu z toho vznikať rôzne zdravotné ťažkosti. Čo sa však dá robiť, keď dnes má markatná časť ľudí sedavé zamestnanie? Základom je dobrá stolička a zdravý spôsob sedenia, preto by mali mať zamestnanci kvalitné kancelárske stoličky, ktoré sú tvarové tak, aby bez problémov počas celej pracovnej doby sedeli čo najzdravšie. Výsledkom bude, že ich nebude bolieť chrbát či nohy, lepšie sa dokážu sústrediť na prácu, a teda sa im celkovo bude pracovať lepšie.

V podstate, hneď ako sa človek zobudí, sedí. Sedíme pri raňajkách, či už si ich vychutnávame doma v kuchyni, na terase alebo niekde v kaviarni. Potom sedíme v aute, vo vlaku alebo v mestskej hromadnej doprave cestou do práce, a to sa opakuje aj cestou z práce. Medzitým sedíme, samozrejme, aj v práci, teda aspoň mnohí z nás. Pri tom jednostranne preťažujeme svalstvo a navyše často sedíme v rôznych deformovaných polohách. Telo je potom dokonca tak navyknuté na sedenie, že sa mu zdá táto poloha tela absolútne prirodzená a pohodlná, no v skutočnosti pre nás až tak prospešná nie je. Zvlášť keď si po príchode z práce zase sadneme. Niekto si ide sadnúť s priateľmi do kaviarne alebo reštaurácie, potom sedíme doma pri televízii, a tak máme za sebou celý deň sedenia. A druhý deň je na vlas rovnaký. Čo sa s tým dá robiť?

Keďže väčšinu dňa trávime práve v zamestnaní, je veľmi dôležité, aby sme už tam sedeli správne a zbytočne si neškodili. Nie je stolička, ako stolička, preto je dobré, keď sú v kanceláriách ideálne kancelárske stoličky. Ponuka je široká, líšia sa tvarom, farbou aj celkovým prevedením. Vhodné je, ak sú dobre tvarované pre pohodlné a správne sedenie, kedy sa človek pri práci môže oprieť nielen chrbtom, ako takým, ale aj jeho dolnou časťou. Vhodné je tiež, ak si môže nastaviť výšku stoličky, pretože pri sedení je dôležité, aby mohol mať človek nohy od kolien spustené kolmo, a zároveň aby bol v správnej výške pri pracovnom stole a počítači. Opierky pre ruky sú ďalšou výhodou.

Každý človek, ktorý má sedavé zamestnanie, by pritom mal dbať o to, aby celý deň nesedel. Ak je to aspoň trochu možné, využite každú možnosť na chvíľu zmeniť polohu tela zo sediacej pozície, postavte sa a trochu sa poprechádzajte. Keď potrebujete niečo od kolegyne, ktorý je v inej kancelárii, nepíšte jej email a netelefonujte jej. Radšej sa prejdite. Je to zdravé. Prejsť sa môžete aj po vodu na kávu alebo na čaj, a aj vtedy, keď telefonujete a nepotrebujete pri tom nevyhnutne sedieť za stolom, je lepšie, ak sa prejdete. Rozlúčte sa s výťahom a aspoň niekoľko poschodí vždy radšej prejdite po vlastných nohách. Vaša chrbtica sa vám za to odvďačí. Pri dlhodobom sedení totiž lenivejú aj naše svaly a naše držanie tela upadá. Preto by sme ho mali skôr spevňovať.

Mnohí ľudia si to dokonca už začali uvedomovať a cítia, že celodenné sedenie im neprospieva. Preto vymenili ranné kolóny za jazdu na bicykli alebo ak chodia do práce mestskou hromadnou dopravou, vystúpia aspoň o dve zastávky skôr a prejdú kúsok cesty pešo. Veľa ľudí sa dokonca vrhlo na šport a po práci chodia stuhnuté svaly trochu zrekreovať. Veľmi populárny je v súčasnosti beh, ale aj cyklistika po cyklotrasách alebo plávanie. Môžete sa však aj s kolegami vybrať na bowling alebo si ísť zahrať futbal, či o niečo pokojnejší bedminton. Zdavie totiž máme iba jedno, a tak by sme si ho mali chrániť, a to platí aj o zdraví našej chrbtice.

zdroj:pixabay, dobrenoviny.sk

You Might Also Like