Do taxíka nastúpila staršia pani. Vodič nemohol uveriť, čo mu povedala.

Pred dvadsiatimi rokmi som sa živil ako taxikár. Bol to život kovboja, hazardéra, niekoho, kto nad sebou nechce mať šéfa. Bol to život plný nepretržitej akcie a vzrušenia ako hádzanie kockou zakaždým, keď niekto nastúpi do taxíka.

To, čo som si neuvedomil, ako som sa rozhodol túto prácu vykonávať, bolo, že je to ako byť kňazom. Keď som pracoval na nočných smenách, môj taxík sa stal spovednicou na kolesách. Cestujúci nastúpil, sedel za mnou v úplnej anonymite a rozprával mi o svojom živote.

Boli sme ako cudzinci vo vlaku, putujúci cez noc a odhaľujúce svoje tajomstvá, ktoré by sme za dňa nikdy neodhalili. Stretával som osoby, ktorých životy ma fascinovali, zmäkčila, pobavili a dotkli. Ale žiadny z týchto príbehov ma nedostal tak, ako príbeh jednej ženy, ktorú som viezol jednu teplú augustovú noc.

Zavolali si mňa z malého, tehlového domu v pokojnej časti mesta. Predpokladal som, že tam idem pre nejakých opilcov, či niekoho, kto sa práve pohádal s milencom alebo niekoho, kto ide na rannú smenu v továrni v priemyselnej časti mesta.

Keď som dorazil na miesto, v budove nesvietilo žiadne svetlo, s výnimkou jedného okna na prízemí. V takýchto prípadoch vodiči zvyčajne trúbia raz alebo dvakrát, čakajú a potom odchádzajú. Príliš veľa nezaujímavých situácií by mohlo čakať na vodiča, ktorý by mal vstúpiť do neosvetlené budovy vo 2:30 ráno.

Ale tiež som videl veľa osôb, ktorý žijú v chudobe a ktorých jediným dopravným prostriedkom do zamestnania bol taxík. Keď nehrozí žiadne nebezpečenstvo, vždy vychádzam pre spolujazdca k dverám. Došlo mi, že možno niekto potrebuje moju pomoc. Nechceli by ste, aby iný vodič urobil to isté, keď by si taxík zavolala Vaša matka alebo otec? Tak som išiel ku dverám a zaklopal.

„Chvíľočku!“, Ozval sa tichý hlas staršie ženy. Počul som zvuk nejakého predmetu vlečného po podlahe. Po dlhej prestávke sa dvere otvorili. Stála predo mnou nízka asi 80-ročná žena. Mala na sebe kartounové šaty a klobúčik so sieťkou, s čím sa dnes stretnete skôr v obchode s kostýmy, sekáčmi alebo filmu z 40-tych rokov. Vedľa neho stál malý nylonový kufrík. Ten, ktorý predtým pravdepodobne tiahla po podlahe.

Byt vyzeral, ako by v ňom nikto po mnoho rokov nebýval. Všetok nábytok bol zakrytý fóliou. Na stenách neboli hodiny, na poličkách neboli ani hrnčeky ani nejaké ozdôbky. V rohu stála kartónová škatuľa plná fotografií a skleneného riadu.

„Pomohol by ste mi odniesť tú tašku do auta?“, Požiadala ma. „Potrebujem byť chvíľu sama. Potom pre mňa prosím príďte a pomôžte mi zísť dole. Nemám príliš veľa sily.“

Vzal som kufor do auta a zase som sa vrátil, aby som žene pomohol. Chytila ma za ruku a išli sme pomaly ku kraju. Stále mi ďakovala za moju láskavosť. „To nič nie je,“ odvetil som. „Snažím sa len správať sa k svojim pasažierom tak, ako by som chcel, aby sa ľudia správali k mojej matke“.

„Si dobrý chlapec“, povedala. Jej chvála a obdiv ma privádzali do rozpakov. Keď sme sa konečne dostali k autu, dala mi adresu a požiadal ma, či môžeme ísť skrz centrum? „“ Nie je to najkratšia cesta, „povedal som.“ To nevadí, „povedala.“ Nikam sa neponáhľam. Idem do hospicu „.

Pozrel som sa do spätného zrkadla a videl som, ako jej oči žiarili. „Nemám už žiadnu svoju rodinu,“ pokračovala. „Môj lekár mi hovorí, že by som tam mala ísť. Nezostáva mi už veľa času.“

Pomaly som vypol taxameter. „Akou cestou by ste chcela ísť?“, Spýtal som sa. Nasledujúce dve hodiny sme jazdili po meste. Ukázala mi budovu, kde kedysi pracovala ako obsluha výťahu. Išli sme štvrťou, kde kedysi žila so svojím manželom. Požiadala ma, aby som sa zastavil pred skladom nábytku, v ktorom sa predtým nachádzal tanečná sála, kam chodila tancovať ako malé dievča.

Občas ma požiadala, aby som sa zastavil pred nejakou budovou a pritom pozerala do tmy, bez toho aby niečo povedala. Keď sa na obzore objavili prvé slnečné lúče, náhle povedala. „Už som unavená. Asi pôjdeme.“

Išli sme mlčky na adresu, ktorú mi dala. Bola to nízka budova, niečo ako maličké sanatórium s príjazdovou cestou pozdĺž priečelia. Dva sanitári sa priblížili k autu, akonáhle sme zastavili. Bez toho aby počkali na mňa, otvorili dvere a pomohli žene vystúpiť. Boli starostlivý a tvrdohlavý, sledovali každý jej pohyb. Museli ju čakať. Možno im volala predtým, než sme odišli. Otvoril som kufor, a zaniesol malý kufrík do dverí. Žena už sedela v pojazdnom kresle. „Koľko vám dlhujem“, pýtala sa, keď vytiahla kabelku.

„Nič“, povedal som.

„Veď si musíte zarábať na živobytie“, namietla. „Mám aj iných pasažierov“, povedal som jej.

Takmer bez premýšľania som sa k nej sklonil a objal ju. A ona ma tiež pevne objala.

„Daroval si staré žene trochu šťastia“, povedala. „Ďakujem ti“.

Stisol som jej ruku a odišiel. Dvere sa za mojím chrbtom zavreli a bol to zvuk uzatvárajúce ďalšiu knihu života. Počas tejto zmeny som nebrala viac cestujúcich. Išiel som bezcieľne stratený v myšlienkach. Na spiatočnej ceste som nebral žiadne pasažierov. Išiel som, kam ma viedli oči, ponorený do myšlienok. Nemohol som ten deň skoro ani s nikým hovoriť. Čo keby tá pani natrafila na nejakého naštvaného vodiča, alebo na niekoho, kto by nechcel tak dlho čakať, než skončí smenu? Čo keby som jej odmietol splniť jej prosbu alebo čo keby som bol len párkrát zatrúbil a jednoducho odišiel? Čo keby som bol v zlej nálade alebo by som s ňou vôbec nechcel hovoriť? Koľko podobných chvíľ som už premeškal?

Sme zvyknutý si myslieť, že náš život sa otáča v kruhoch okolo veľkých okamihov, ale tie veľké okamihy nás často zastihnú nepripravených, pretože sú krásne zahalené tým, čo niektorý môžu považovať za maličkosť. Keď ma žena objala a povedala mi, že som jej urobil radosť, mal som pocit, že som tu len kvôli nej.

Nakoniec by som chcel povedať, že nič dôležitejšie som ešte v živote neurobil.

11455368118file000847598764

Tento príbeh sa skutočne odohral, a vodič sa volal Kent Nerburn. Svoje dobrodružstvo opísal v jednom z príbehov vo svojej knižke vydanej v roku 1999.

You Might Also Like