Grily Weber – ktorý sa oplatí?

Letné prázdniny sú tu a k nim neodmysliteľne patria dlhé teplé večery na záhrade strávené rodinnou grilovačkou. Aký gril však vybrať?

Problematika výberu toho najlepšieho grilu pre vás sa môže javiť ako dosť zložitá, keďže trh dnes ponúka stovky rôznych riešení a značiek. Poďme sa spoločne pozrieť na jedného z celosvetovo najznámejších výrobcov grilov, značku Weber.

Od bóje ku grilu

Príbeh značky Weber začína veľmi originálne. V období polovice 20. storočia bolo grilovanie skôr hazardným experimentovaním s neistým výsledkom, ako pôžitok, pri ktorom vznikne chutné jedlo. Grily boli veľké, ťažké, nemobilné a neraz sa stalo, že rodinná grilovačka skončila rodinnou evakuáciou z horiaceho domu. Georga Stephena, otca jedenástich detí, ktorý grilovanie obľuboval, rozčuľoval stav a použiteľnosť grilov a uvažoval o tom, ako by sa to dalo celé zjednodušiť a vylepšiť. Ani vo sne ho však zrejme nenapadlo, akým spôsobom príde na dokonalé riešenie. Jedného dňa v roku 1952, kedy pokojne pachtil na svojej loďke, si všimol bóju na vodnej hladine, ktorá mu vnukla prelomovú myšlienku. Rozdelil bóju na dve časti, takže horná časť slúžila ako poklop a ku spodnej pripevnil nôžky, a tak spravil miesto na kotol. Tak vznikol prvý kotlový gril, ktorý používame dodnes a zároveň to bol prvý produkt firmy Weber-Stephen Products Co. Dnes sa grily Weber delia do troch kategórií, podľa paliva ktoré používajú.

Grily Weber na drevené uhlie

Drevené uhlie je aj dnes považované za typické palivo pri príprave jedla, teda nie je žiadnym prekvapením, že práve grily na drevené uhlie majú pri značke Weber najpočetnejšie modelové zastúpenie. Napríklad Weber Kettle Compact 47, s 10 ročnou zárukou na porcelánom smaltovaný poklop a kotol. Jeho súčasťou je nerezový 3-násobne niklovaný rošt, držadlo poklopu s tepelným štítom, dávkovač brikiet a mnoho ďalšieho. A to všetko za mimoriadne výhodnú cenu. Pokiaľ pôjdeme v modelovej rade vyššie a vyššie, dostaneme sa až ku grilu Weber Master-Touch GBS 57. Ako už napovedá slovo master v jeho názve, ide o skutočnú hviezdu v grilovaní na uhlí. Ponúka výškovo nastaviteľný stojan, 3-násobne niklovaný rošt s priemerom 57 centimetrov, integrovaný teplomer, držiak poklopu a náradia… A napriek tomu všetkému ho poskladáte rýchlo, bez akýchkoľvek matíc alebo skrutiek.

Plynové grily Weber

Foto: grilguru.sk

Kto nie je až tak prírodne založený a chce gril, pri ktorom sa nezašpiní, či už malý mobilný gril do záhrady, alebo gril do profesionálnej kuchyne, mal by venovať pozornosť plynovým grilom. Napríklad modelu Weber Q 3200, ktorý je najlepší z modelovej rady Q, ale ponecháva si mnohé parametre svojich menších príbuzných, ktoré určite oceníte. Vďaka svojim rozmerom a konštrukcií je to ideálny gril aj do obmedzených podmienok, napríklad na balkón. Ponúka 2 nerezové horáky regulovateľné nezávisle, s výkonom 6,3 kW a elektronickým zapaľovaním, nastaviteľným horákovým ventilom, ktorý poskytuje funkciu priameho aj nepriameho grilovania. S hmotnosťou 28,6 kilogramu patrí k tým ľahším plynovým grilom a manipulácia s ním tak nebude až taká náročná. Pokiaľ ste však nároční vy a náročná manipulácia vám nevadí, aj pre vás tu je riešenie s menom Genesis II E-610 GBS. Ide o skutočne majestátny gril so 6-timi nezávisle ovládateľnými nerezovými horákmi s elektronickým zapaľovaním, ktoré sú vysoko výkonné a pripravené na tie najnáročnejšie úlohy. Celý gril je doslova nabitý tou najpokrokovejšou technológiou ktorá je v oblasti plynových grilov k dispozícii, takže dostanete skutočne profesionálny produkt.

Elektrické grily Weber

Elektrické grily majú síce najmenšie zastúpenie s počtom modelov – 2, ale sú mimoriadne všestranné a použiteľné prakticky všade, kde je zásuvka. Sem patria modely Weber Q 1400 a Weber Q 2400. Oba modely majú jednoduchú a skladnú konštrukciu, takže sú ideálne do bytov a miest, kde je malá priestorová náročnosť nevyhnutnosťou. Tak toto bol rýchly prehľad grilov Weber, pre viac informácií kliknite na našu stránku a odpovedzte si na otázku – Grily Weber – ktorý sa oplatí?

zdroj: Pixabay , Dobré noviny

You Might Also Like