Keď sa vám šetriť oplatí. Odteraz môžete hospodáriť ukážkovo

Pre bezproblémový život je dôležité vedieť, ako správne hospodáriť. Ľudia totiž nepracujú pre to, aby sa stali otrokmi účtov a nákladov, hoci si to príliš neuvedomujú.

Zarábať slušné peniaze je cieľom hádam každého dospelého človeka, no mnoho ľudí zarobené peniaze minie ešte skôr, ako si vôbec uvedomia, že nejaké dostali. Nie nadarmo sa preto hovorí o potrebe finančnej gramotnosti a dobrej znalosti hospodárenia.

Niekto to už má v sebe odmalička. Z každého „vreckového“ si odkladá istú čiastku a keď príde prvá brigáda a potom aj prvá práca, vie, že šetrenie nemusí byť vôbec náročné. A to ani vtedy, keď treba platiť množstvo účtov. Je totiž lákavé dopriať si za vlastné zarobené peniaze to, po čom nám srdce piští, no potom sa treba zmierať s dňami, keď sa človek musí poriadne uskromniť. Tí, ktorí vedia šetriť už od mladého veku, by preto mali ísť ostatným príkladom. Začína sa to šetrením do „prasiatka“ a po istom čase kúpením vytúženej veci, ktorú si takýto človek váži oveľa viac. Bohužiaľ, súčasnosť praje presýteniu trhu produktami od výmyslu sveta, ktoré sa nevyznačujú ktovieakou kvalitou. Preto je človek nútený nakupovať častejšie a častejšie. Dá sa to však aj inak.

Podľa odborníkov je chybou, keď človek hneď po výplate zaplatí všetky účty a urobí pár veľkých nákupov, pri ktorých minie desiatky eur. Samozrejme, platenie účtov je povinnosť, no aj tu sa treba zamyslieť nad tým, či sú všetky nevyhnutné. Začať môžete napríklad pri splácaní paušálu. Naozaj potrebujete ten najväčší paušál a najnovší telefón, splátka ktorého sa vám k paušálu priráta? Ľudia si tiež berú na splátky najrozličnejšie predmety – nielen telefón, bez ktorých by sa však zaobišli. Iné je to už ale s poistkami, ktoré by si však človek nastaviť tak, aby boli preňho najvýhodnejšie. Ak už má mať človek pravidelné mesačné náklady, ktoré nesúvisia iba s platením nájmu, mali by byť pre neho čo najvýhodnejšie. Napríklad také šetrenie. Je veľmi ťažké zobrať si z peknej sumy určitú čiastku a niekam si ju odložiť. Takto totiž bude lákať, pretože odložené peniaze budú „na očiach“. Preto na to treba ísť trochu inak. Jednou z možností je zamerať svoju pozornosť na zaujímavé fondy, ktoré môžu byť z hľadiska hospodárenia kľúčové.

Výhodou výberu z rôznych druhov podielových fondov je, že s vašimi peniazmi sa pracuje a vy sa tak vymaníte z pravidelného životného kolobehu vašich financií – ich získania a následného míňania. Táto klasika je však pre vaše financie i hospodárenie nudná a nevýhodná. Viete si predstaviť, že by takto hospodárili bohatší ľudia? Všetky peniaze, ktoré by dostali, by hneď minuli a dva týždne zvonu netrpezlivo očakávali výplatu. Takto to vo svete ľudí, ktorí vedia ako svoje financie zhodnotiť, našťastie, nefunguje. Inšpirovať sa však môže ktokoľvek.

Samozrejme, ako sa hovorí – peniaze vždy boli a vždy budú, no je výhodnejšie, ak sa zhodnocujú. Inak povedané – svoje úspory môžete zhodnotiť, a to znie predsa len lepšie ako obyčajné šetrenie si doma do obálky. Navyše, nikdy neviete, čo sa môže stať a o svoje usporené peniaze prídete. To je riziko klasického šetrenia si hotovosti bez toho, aby ste navštívili ľudí, ktorí s peniazmi dokážu pracovať efektívne, hoci len banku. Ak si totiž odložíte hotovosť doma, môžu vás prekvapiť zlodej či požiar a o svoje úspory tak razom prídete. Nehovoriac o nákladoch, ktoré vám v súvislosti s vyššie spomínanou situáciou vzniknú. Takisto prídete o peniaze, ktoré by vám to pomohlo preklenúť, čo je ďalšia strata. Samozrejme, ide o extrémne prípady a je možné, že také niečo sa vám nikdy nestane, no treba myslieť na všetko a nič nenechať na náhodu.

Ak chcete byť majstrom šetrenia a zo svojich financií vyťažiť čo najviac, vyššie spomínané fondy hodné vašej pozornosti môžu byť pre vás to pravé. Navyše sa takto pravdepodobne odlíšite od vašich známych, ktorí ustavične nariekajú nad tým, že nielenže nemajú dosť peňazí, ale ani nemajú nič nasporené. Vám sa pritom budú úspory nielen hriať na bezpečnom mieste, ale aj zhodnocovať. To všetko sa pritom dá aj pri vašom plate a životnom štýle. Keď sa človek snaží, je možné všetko.

zdroj:Pixabay
zdroj:dobrenoviny.sk

You Might Also Like