Keď začala krvácať z nosa, okamžite začala robiť TOTO. Zdravotná sestra ale na ňu začala kričať!

Na úvod je potrebné poznamenať, že väčšinou krvácanie z nosa nie je nebezpečné. Niekedy stačí zmena teploty, (napr. Zmena prostredia) kedy drobné žilky okamžite reagujú na každú zmenu.
Ďalšími dôvodmi sú:

– alergie a prechladnutie, – príliš studený alebo suchý vzduch, – vysoký krvný tlak, – prítomnosť cudzích telies, – niekedy to môže byť príznakom nádoru

114948382121

Keď začnete krvácať z nosa najprv … zostaňte v pokoji. Budete si musieť sadnúť a nakloniť hlavu dopredu, nie dozadu! Dýchajte ústami.

Po piatich minútach, skontrolujte, či krvácanie ustúpilo a ak nie, je potrebné na nos priložiť studený obklad (alebo aj niekoľko kociek ľadu v čistej handričke).

Mnoho ľudí chce zastaviť krvácanie z nosa tak, že si vloží gázu do nosnej dierky. Tento spôsob je účinný, nesmieme ale zabúdať, že musíme čiastočne dýchať. A za žiadnych okolností by ste nemali ležať! Môžete sa udusiť vlastnou krvou.

114948382121

Avšak, ak sa nám nepodarí zastaviť krvácanie počas 20 minút, mali by ste ísť na pohotovosť. Ak došlo ku krvácaniu po tom, čo ste utrpeli zranenia hlavy, je nutné vyhľadať lekársku pomoc okamžite! Mohlo by ísť k poškodeniu lebky. Ak je váš nos navyše zdeformovaný, odborník vám pomôže ho dostať do pôvodného stavu. Bohužiaľ, bude to bolieť …

31494838487nos

zdroj:pixabay

You Might Also Like