LEKÁRI V USA VYKONALI ÚSPEŠNÚ TRANSPLANTÁCIU TVÁRE, VÝSLEDKY SÚ NEUVERITEĽNÉ

Súčasná medicína je opäť o krok ďalej. Tentoraz sa jej úspešne podarilo uskutočniť transplantáciu tváre.

Zostali ste v nemom úžase? Čítate správne. Lekárom sa podarilo úspešne transplantovať tvár. Konkrétne ide o Mayo Clinic v štáte Minnesota v USA. Túto operáciu podstúpil 28 ročný Andy Sandness, ktorý sa v minulosti pokúsil o samovraždu. Jeho život zrazu nabral úplne iný smer.

Pokus o samovraždu mu úplne zničil tvár

Pokus Andymu v roku 2006 doslova zničil tvár. Prišiel o niektoré zmyslové vnemy a aj napriek snahe skúsených doktorov mu vtedy nevedeli pomôcť. To sa zmenilo v roku 2012, keď mu klinika navrhla transplantáciu tváre. V tomto období šlo skôr o špekulácie a lekári svojimi nápadmi tvorili malú nádej. Rokmi však naberala na sile.

q-1024x768
Foto: businessinsider.com / Mayo Clinic

k-1024x768
Foto: businessinsider.com / Mayo Clinic

Po Andyho súhlase sa klinika začala plne pripravovať. Tento tréning si napokon vyžiadal niekoľko rokov, keďže Andyho na zoznam čakajúcich pridali až v januári 2016. Spočiatku sa predpokladalo, že chvíľu potrvá kým sa nájde vhodný darca, prekvapenie však prišlo po menej ako pol roku.

w-1024x768
Foto: businessinsider.com / Mayo Clinic

Novou tvárou pre Andyho sa stal zosnulý 21 ročný Calen Ross, ktorého manželka Lilly napokon s transplantáciou súhlasila. Doktori kliniky Mayo tak mali už k dispozícii všetky potrebné prostriedky na vykonanie operácie.

getting-the-go-ahead-for-the-procedure-took-some-time-and-a-whole-lot-of-preparation-over-the-next-three-years-doctors-at-the-mayo-clinic-spent-50-saturdays-training-for-the-procedure-1024x768
Foto: businessinsider.com / Mayo Clinic

over-32-hours-the-team-was-able-to-transplant-the-nose-cheeks-mouth-teeth-lips-jaw-and-chin-onto-sandness-1024x768
Foto: businessinsider.com / Mayo Clinic

Komplikovaná transplantácia napokon trvala neuveriteľných 56 hodín a pracovalo na nej až 60 ľudí.

Andy je dnes už celkom novým človekom. Prinavrátila sa mu stratená chuť, čuch a v dave ľudí už nevytŕča tak, ako predtým. Vieme si predstaviť podobnú situáciu? Niektoré veci vnímame už ako samozrejmosť a ich pravú hodnotu odhalíme až vtedy, keď o ne prídeme. Andy Sandness sa o tom presvedčil doslova na vlastnej koži a je dôkazom toho, že druhé šance existujú.

f-1024x768
Foto: businessinsider.com / Mayo Clinic

in-the-time-since-the-procedure-sandness-has-also-regained-the-ability-to-smell-breathe-and-eat-as-he-could-before-the-transplant-for-now-hes-enjoying-being-able-to-blend-into-the-crowd-1024x768
Foto: businessinsider.com / Mayo Clinic

zdroj: businessinsider.com

You Might Also Like