Medvedí cesnak I – výskyt a zdravotné účinky

Sezóna medvedieho cesnaku je v plnom prúde. Začína sa objavovať na pultoch obchodov, ale ak sa na neho chcete vydať do prírody, hľadajte vlhkejšie a skôr tienisté miesta, na ktorých vytvára bohaté porasty.

Výskyt
Nájdete ho rast predovšetkým v lužných a listnatých lesoch, okolo potokov či na úpätí svahov. Niekedy býva pestovaný aj ako okrasná rastlina v záhradách či v parkoch. Pôdu potrebuje piesočnatú  až ílovitú. Vyrastá skoro na jar, pred olistením stromov, vďaka čomu využije dostatok slnečného svetla.

Účinky cesnaku
Pozor – niektorý ľudia môžu byť alergický na cesnakové silice.

Je to skvelý antioxidant, zdroj vitamínu C a má antibiotické vlastnosti. Je vhodným doplnkom pri jarných očistných kúrach, pomáha v boji proti vysokému tlaku a podporuje trávenie.

Dôležitá látka, ktorá sa v rastlinke nachádza, je allicín – má antibakteriálne účinky a v listoch sa objavia až po porušení ich štruktúry (pri žuvaní). Allicin je účinný pri chrípke a prechladnutí, pri ochoreniach respiračných, angínach a pomáha potierať stafylokoky a streptokoky. Účinný je aj v boji proti upchatým cievam či liečbe plesní a mykóz.

česnek-text-600x338

Najlepšie konzumácia je v surovom stave. Ak – ak ho užívať dlhodobo, ideálne je vo forme tintury. Listy možno tiež zamraziť alebo naložiť do oleja.

V surovom stave ho môžete použiť do nátierok, šalátov či polievok. Hodí sa aj do ochutených masiel. Upraviť ho možno aj ako špenát. Ak však chcete zachovať všetky prospešné látky, konzumujte ho za surova.

You Might Also Like