Plánujete si založiť firmu? Tip, ako to zvládnuť čo najjednoduchšie

Založiť si živnosť či s.r.o. je možné aj online. Je to veľmi jednoduchá cesta, ktorá vás ušetrí od toho, aby ste museli behať po úradoch a naťahovať sa s úradníkmi.

Podnikanie sa na Slovensku vo všeobecnosti teší veľkej popularite. Hoci sa mnoho ľudí sťažuje na to, že štát im v podnikaní nepomáha, podnikateľov či živnostníkov aj tak utešene pribúda. Jedným z možných dôvodov je, že Slovákov láka byť sám sebe pánom, no niekedy ide aj o jediné možné riešenie, ako si zabezpečiť živobytie. Tak či onak, v oboch prípadoch je najdôležitejšia otázka: Ako si to čo najviac uľahčiť?

Zamestnávatelia majú svoje „muchy“, práca kolegov sa vám zdá byť nedostatočná a spomaľuje vás, pracovné podmienky sa vám zdajú bizarné a, napokon, ani sa nikam neposúvate? Nehovoriac o plate, ktorý je nedostačujúci a jeho zvýšenie je v nedohľadne. V tom prípade je asi najlepšie založiť si vlastnú firmu. Stačia kreatívny nápad, o ktorom viete, že má šancu preraziť a isté financie na začiatok. Samozrejme, zauvažovať treba aj o priestore, kde sa budete môcť svojmu podnikaniu venovať. Mať vlastnú firmu totiž znamená byť sám sebe pánom, robiť veci tak, ako ste ich vždy chceli robiť a to bez toho, aby vám dával niekto príkazy z hora.

Samozrejme, mať vlastnú firmu neznamená len spať, dokedy sa vám zachce, nemať nad sebou nikoho, kto vám dáva nezmyselné príkazy a určuje, od kedy a dokedy musíte byť v práci. Znamená to aj veľa zodpovednosti a tvrdej práce, čo si niektorí nádejní podnikatelia nie vždy uvedomujú. No vždy platí – netreba to vzdať. Možno sa vám na začiatku bude zdať, že už ste na konci so silami, no ten kto to vydrží a zabojuje, sa zvyčajne aj dočká úspechu. Treba si však zložiť ružové okuliare a pustiť sa do tvrdej práce, no konci ktorej ale zvyčajne naozaj čakajú všetky tie výhody, o ktorých ste pri myšlienke založenia firmy od začiatku snívali.

Založenie firmy sa možno javí ako jednoduchý nápad, no pre niekoho môže byť, naopak, španielskou dedinou. A to aj v prípade, ak je o vlastnej „eseročke“ pevne presvedčený. Našťastie, existujú portály, ktoré so založením firiem či živností ochotne pomôžu. Je totiž skvelé, ak človek nemusí byť na všetko sám, pretože takáto profesionálna pomoc mu ušetrí čas i nervy. Jednou zo spoločností, ktoré poskytujú služby v oblasti zakladania živností a „eseročiek“, je napríklad aj známa spoločnosť Firmáreň. Tá však pomôže aj pri pozastavení či rozšírení živnosti, likvidácii firmy či zmien v nej. Sú to ale aj ďalšie služby ako napríklad založenie občianskych združení či burza firiem.

Postup pri druhu pomoci, o ktorú má klient záujem, je pritom jednoduchý a najväčšou výhodou je práve spomínaný ušetrený čas, ale aj prípadné chyby, ktoré by mohli nádejní podnikatelia urobiť. Prípadne, veci, s ktorými si nevedia dať rady. Namiesto lámania si hlavy nad nimi, zveria svoje údaje potrebné na založenie firmy do rúk profesionálov a budú už len čakať na to, kedy im prípad zložka so všetkými listinami potrebnými na podnikanie.

Osobitnou kapitolou je aj založenie živnosti. Nie vždy totiž platí, že si ju zakladá človek, ktorý chce živnostníkom skutočne byť. Požiadavkou mnohých zamestnávateľov totiž v súčasnosti je to, že ich zamestnanec musí mať živnosť. Profesionálnu pomoc preto môže dostať aj ten, pre koho je založenie živnosti skôr nutnosť ako splnený sen. Vytvorenie živnosti síce nie je nič extrémne zložité, no aj v tomto prípade platí, že vždy je lepšie nechať si odborne poradiť.

Založenie živnosti online je veľmi schodnou cestou, ktorá vás ušetrí od toho, aby ste museli behať po úradoch a naťahovať sa s úradníkmi. Pretože skúseností ľudí, ktorí si už živnosti zakladali, svedčia o tom, že úradníci často bazírovali na banálnostiach, prípadne na vyplnení kolónok, ktoré pri niektorých živnostiach ani nie je potrebné vyplniť. Neskúsený občan, ktorý si zakladá živnosť prvýkrát, preto môže prísť do veľkého a zbytočného stresu a vyplniť aj to, čo nemusí. Práve založenie živnosti online človeka od úradných peripetií odbremení a ešte je aj lacnejšie.

Samozrejme, rôzne životné okolnosti spôsobia aj to, že živnosť treba pozastaviť či zrušiť. A to opäť znamená veľa času i stresu. Treba pobehať rôzne úrady, čo rozhodne nie je príjemná záležitosť. Navyše, pre tých menej skúsených platí, že nemusia ani poriadne vedieť, čo všetko to obnáša. Aj preto sa oplatí riešiť tieto veci online a opäť, najmä pomocou spoločností, ktoré sa tomu rozumejú a zrušenie živnosti je ich každodennou prácou.

zdroj: Pexels, Dobrenoviny.sk

You Might Also Like