Psychológovia varujú – televízia, tablety a telefóny majú negatívny vplyv na rozvoj detí!

V súčasnej dobe je len veľmi ťažké zabrániť deťom, aby nemali kontakt s najmodernejšími technológiami. Na každom kroku aj v škole sa dieťa stretáva s počítačom a smartfónom. To ale neznamená, že ich nemusíte strážiť. Je veľmi dôležité, koľko času deti trávia pri počítači, tablete alebo televízii. Ich vplyv na deti je čím ďalej tým viac šokujúci. Tablet, televízia alebo počítač … to všetko je pre deti priamo hypnotizujúce. Bohužiaľ je to pre rodičov alebo starých rodičov často tá najjednoduchšia cesta, ako dieťa upokojiť. Je prirodzené, že si od dieťaťa potrebujú aspoň chvíľku oddýchnuť, problém ale nastane vtedy, tento spôsob využívajú príliš často. Deti sa stávajú závislé a nemôžu sa prestať pozerať do monitora. Výsledkom je dieťa, ktoré nič nevníma, málo hovorí a nechce čítať. A to je len niekoľko znakov nadmerného používania techniky.

114878493532

Podľa výskumov Americkej pediatrickej asociácie má až 90% detí vo veku do 2 rokov kontakt s modernou technológiou! Deti sa pozerajú na rozprávky v priemere 2 hodiny denne. Väčšina má už v pomerne mladom veku svoj telefón a namiesto rozhovoru si so svojimi spolužiakmi píše … Keď sa vráti zo školy domov, celá rodina počas večere sleduje film alebo seriál. Aké sú dôsledky?

214878496131

Situácia nevyzerá vôbec dobre. Neustály kontakt s médiami má za následok narušenie medziľudských vzťahov. Deti sú nekomunikatívne, podráždené a odmietajú spolupracovať. U malých detí sú zas úplne bežné nočné mory a problémy so zaspávaním. Deti trávia všetok svoj voľný čas pri počítači a to má samozrejmé za následok aj zhoršenie prospechu – menej čítajú a majú problém s vyjadrovaním. Keď mu počítač alebo televíziu zakážeme, trpia výbuchmi agresie a hnevu. Keď mu povieme, aby sa radšej išiel hrať von s kamarátmi, berie to ako trest. Po hodinách strávených pri počítači sa môže u dieťaťa objaviť aj hyperaktivita, ktorá je často považovaná za prejavy ADHD. Je dobré deťom zakázať technológie úplne? Toto riešenie tiež neprichádza do úvahy, pretože sami vieme, že zakázané ovocie chutí predsa najlepšie. K problému je potrebné pristupovať rozumne.

314878501863

Ako sme už písali, dieťa musí mať kontakt s technikou. Všetkého ale s mierou! Nezabúdajte, že deti do 2 rokov by nemali sledovať televíziu a staršie deti by mali sledované programy vyberať spoločne s rodičmi. Programy a relácie by mali byť čo najviac motivujúce a môžu byť aj dobrým zdrojom rozhovoru. Keď máte svoje povinnosti a potrebujete dieťa nejako zamestnať, vymyslite pre neho nejakú kreatívnu hru. Keď má dieťa v rukách tabliet, je dôležité dávať pozor, aby pri ňom dieťa nepresedelo celý deň.

414878511084

Tento článok by si mal prečítať každý rodič

You Might Also Like