Rakovina krčka maternice, ako ju odhaliť v rannom štádiu

Je to choroba, ktorá zmení osud každému.Rakovine krčka maternice, rovnako ako aj o inej forme rakoviny je ťažké hovoriť, no je to nevyhnutné. Ide o druhú najčastejšiu formu rakoviny u žien.

Objavili sa nové spôsoby diagnostiky ako kolonoskopia či cytologické vyšetrenie.  Preto je možné diagnostikovať toto ochorenie ešte v jeho rannom štádiu.

Rakovina krčka maternice sa nikdy neobjaví z ničoho nič. Predchádzajú jej zmeny v epiteli krčka, sprevádzané určitými symptómami.

 1.  Abnormálne vaginálne krvácanie

Krvácanie uprostred menštruačného cyklu , po pohlavnom styku a po menopauze je dôvodom, kedy by ste mali navštíviť svojho gynekológa. Je to jasný dôkaz, že s vaším telom niečo nie je v poriadku.

2.  Neobvyklý výtok

Počiatočným štádium rakoviny môže byť biely výtok s prímesou krvi rovnako ako aj nadmerný výtok. Zapáchajúci tekutý výtok je charakteristický v neskorších štádiach choroby pri rozpade nádoru.

    1
  

3.  Bolesť v podbrušku

Trvalá bolesť v pánvovej oblasti môže byť sprevádzaná mnohými chorobami, takže tento príznak by ste určite nemali ignorovať a radšej navštívte lekára.

4.  Ťažkosti s močením

Rast nádoru vedie k stlačeniu močovodu a ku problémom s močením. Keďže choroba postihuje aj močový mechúr, príznakom je aj časté močenie.

5.  Opuch a bolesti v nohách

Stláčanie lymfatických ciev spôsobuje hromadenie tekutiny v nohách. Šírenie rakoviny v panvovových lymfatických uzlinách môže spôsobovať bolesť v bedrách alebo v krížovej oblasti chrbtice.

6.  Pokles na váhe

Cytokíny sú proteíny, ktoré sa v tele produkujú, aby bojovali proti tejto chorobe. Sú schopné aktívne odbúravať  tuky, čo spôsobuje rýchly úbytok na váhe.

Je dôležité vedieť, že rakovinu krčka maternice je možné úspešne liečiť najmä v rannom štádiu. Problém nastáva vtedy, keď ženy navštevujú svojho gynekológa len zriedkavo a návštevu vždy odkladajú. Práve preto by ste mali absolvovať každoročné prehliadky a vyhli sa tak nepríjemnému prekvapeniu.

2
  

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like