V roku 2022 nastane zrážka a výbuch dvoch hviezd, nočná obloha sa navždy zmení

Zlúčenie dvoch hviezd v ďalekej slnečnej sústave by sme mohli pozorovať voľným okom. Takéto niečo ešte ľudstvo nikdy nezažilo.

O päť rokov nás čaká vesmírne divadlo, aké ľudstvo pravdepodobne nikdy nezažilo. Pri ďalekom súhvezdí Labute sa nachádza slnečná sústava, v ktorej sa nachádzajú narozdiel od našej, až dve hviezdy. Tie sú väčšie ako naše Slnko, no sú vzdialené až 1800 svetelných rokov, a preto sa nedajú na oblohe pozorovať voľným okom. To sa ale v roku 2022 zmení, a to čo uvidíme, bude niečo skutočne unikátne a jedinečné. 

V roku 2022 by sa podľa predpovede astronóma Larryho Molnara z Calvin College mali dve hviezdy vo vzdialenej slnečnej sústave zlúčiť, resp. zraziť a vybuchnúť. Vtedy by sme mali, aj bez pomoci ďalekohľadov, iba voľným okom pozorovať žiarivý objekt na hviezdnej oblohe.

4
Calvin College

“Tento projekt nie je významný iba kvôli vedeckým výsledkom, no môže upútať aj predstavivosť ľudí na ulici”, povedal Matt Walhout, dekan pre výskum na Calvin College a ďalej dodáva: “V prípade, že je predpoveď správna, potom prvýkrát v histórii budú môcť rodičia ukázať na tmavú oblohu a povedať deťom: Pozerajte sa, schováva sa tam hviezda a o chvíľku sa rozjasní.”

Hviezdy sa nachádzajú v systéme KIC 9832227 a je dosť možné, že už mohli aj vybuchnúť. Kvôli veľkej vzdialenosti však svetlo z výbuchu dorazí k nám až v roku 2022. Energia z výbuchu by mala iniciovať vznik novej hviezdy, a tiež by sme mali pozorovať aj záblesk červeného svetla – červenú novu. Tá by mala vzniknúť z energie, ktorá ostala z výbuchu a nespotrebovala sa pri vzniku novej hviezdy.

6
Space Telescope Science Institute/calvin.edu

Larry Molnar spolu so svojim tímom niekoľko rokov analyzovali dáta až 33-tisíc záberov a sú presvedčení, že hviezdy sa k sebe približujú a v roku 2022 by sme mali pozorovať ich zlúčenie a následnú explóziu.

Nie všetci astronómovia veria tomu, že k takémuto javu dôjde, no nevylučujú to. Takže možno nás už o niekoľko rokov čaká zážitok, ktorý sa zapíše nielen do histórie astronómie, ale celého ľudstva a my tak budeme svedkami niečoho skutočne jedinečného a neopakovateľného.

zdroj:tech.sme.sk, calvin.edu

You Might Also Like