Staré domáce liečivá na bolesti hrdla

Tradičné recepty, ktoré Vás zbavia bolesti hrdla

Teplo: Dbajte, aby oblasť krku a hrudníka, ako aj nohy boli vždy v teple, avšak aby sa príliš nepotili. Teplo podporuje prekrvenie tela a imunitný systém.

Kloktanie: Viacnásobné kloktanie, približne každú 1 až 2 hodiny, doslova vypláchne choroboplodné zárodky z ústnej dutiny a hltanu. Najvhodnejšie sú roztoky s dezinfekčnými účinnými látkami, ako je materina dúška (tymián) alebo šalvia lekárska. Klasika z pokladnice starej mamy – to je osvedčené kloktanie slanou vodou (morská soľ). Jednu polovičnú kávovú lyžičku soli rozpustite v pohári s teplou vodou a niekoľko minút kloktajte.

Pitie čaju: Liečivé a upokojujúce čaje sa dostávajú hlboko do hrdla. Z čajov sú vhodné najmä bylinkové čaje s obsahom ibišteka, šalvie lekárskej, podbeľa, slezu, materinej dúšky (tymiánu) alebo skorocelu kopijovitého.

Pitie: Vo všeobecnosti možno povedať, že pri bolestiach hrdla je veľmi dôležitý dostatočný príjem tekutín, pri vylučovaní ktorých sa následne z tela rýchlo vyplavia choroboplodné zárodky – teplý čaj alebo horúce mlieko s medom sú najlepšie a najšetrnejšie blahodarne pôsobiace prostriedky.

Sirup z cibule a medu: Osvedčeným domácim medikamentom je cibuľovo-medový sirup. Nakrájajte cibuľu na drobné kocky a zmiešajte s dobrým medom. Kúsky cibule by mali celkom prikryť med. Zmes nechajte cez noc odstáť a potom preceďte. Sirup užívajte v priebehu dňa po lyžičkách.

Bylinky: Pri bolestiach hrdla účinne pomáhajú bylinky, predovšetkým bedrovník anízový (aníz), fenikel obyčajný, rumanček pravý, šalvia lekárska alebo materina dúška (tymián) – či už vo forme čaju alebo pastiliek na cmúľanie.

Inhalovanie: Uvoľnenie hlienov a dezinfekcia ústnej dutiny a hltana inhalovaním liečivých byliniek alebo morskej soli účinkujú skutočne uvoľňujúco.

Cmúľanie pastiliek: Udržujte sliznice vlhké a užívajte účinné látky s dezinfekčným účinkom. Vhodné sú napríklad produkty s obsahom pľuzgierky islandskej, šalvie lekárskej alebo materinej dúšky (tymiánu).

Kúpeľ: Dožičte si relaxačný kúpeľ s blahodarnými prísadami – ak nemáte zvýšenú teplotu alebo horúčku – a potom si oddýchnite. Telo celkovo potrebuje veľa pokoja na zotavenie, aby mohlo nabrať nové sily.

Obklady a zábaly: Klasickými pomocníkmi sú aj obklady a zábaly – napríklad tvarohové alebo zemiakové. Aktivizujte i týmto spôsobom svoj imunitný systém a povzbuďte obranyschopnosť tela. Pri akútnych bolestiach hrdla si priložte studený obklad a pri dlhotrvajúcich bolestiach hrdla teplý obklad.

Recepty starej mamy pri horúčkovitých chrípkových infektoch
Prechladnutie vzniká tri dni, pretrváva tri dni a tri dni aj odchádza, tvrdí ľudová múdrosť. Staré domáce liečivá pomáhajú organizmu rýchlo skoncovať s infekciou – obsahujú totiž množstvo látok s antibakteriálnym a antivírusovým účinkom. Iné zas aktivujú prekrvenie a zvyšujú telesnú teplotu. Pomôžte si preto aj vy a takýmto bezbolestným spôsobom podporte obranyschopnosť svojho tela voči infektom.

Octový zábal: Mokré zábaly na lýtko odvádzajú odparené teplo zápalu z tela von, a tým vyrovnávajú a stabilizujú teplotu. Je dôležité, aby celé telo vrátane chodidiel bolo počas liečby v teple. Studenú vodu a ovocný ocot zmiešajte v rovnakom pomere. Uteráky potom namočte v roztoku, vyžmýkajte a priložte ako obklad. Najvhodnejšie sú frotírové uteráky. Obklady vymeňte prv, než celkom vychladnú.

Potná kúra s čajom: Ide o klasickú metódu znižovania teploty resp. horúčky pitím lipového čaju alebo čaju z kvetov bazy. Tým pomôžete svojmu telu, aby infekciu cez noc vypotilo. Dve čajové lyžičky kvetov zalejte vriacou vodou a nechajte desať minút vylúhovať. Pite pred spaním.

Horúci slepačí vývar: Americkí vedci prišli na to, že slepačia polievka má antibakteriálne účinky a spomaľuje infekt dýchacích ciest. Horúci vývar navyše zvyšuje telesnú teplotu a zmierňuje bolesti v končatinách. Avšak podľa poznatkov vedcov len domáca slepačia polievka skutočne pomáha, pretože hotové výrobky (kúpené polievky) majú oveľa slabší účinok.

Tvarohový zábal: Tvaroh chladí, účinkuje na opuchy, zmierňuje bolesti a tlmí zápaly. 500 gramov tvarohu natrite v asi polcentimetrovej hrúbke na tenkú bavlnenú šatku. Šatku potom zložte do tvaru šálu, aby ste si mohli zábal priložiť na hrdlo tak, aby vrstva tvarohu bola dobre zabalená v tejto šatke. Obklad nahrejte na teplotu tela a priložte na hrdlo. Obklad na hrdle ešte oviňte uterákom. Tvarohový zábal účinkuje, kým sa tvaroh celkom nevysuší.

Zemiakový zábal: Hnedé hľuzy uchovávajú teplo a kontinuálne ho odovzdávajú. Štyri až šesť stredne veľkých zemiakov uvarte do mäkka. Položte ich do stredu obyčajnej kuchynskej utierky obalenej papierom (papierovou utierkou). Pri zábale hrudníka treba šatku poskladať tak, aby vytvorila zábalový balíček veľký asi 20 x 20 cm. Pri zábale hrdla možno zemiakovú masu zrolovať. Potom zemiaky opatrne rozmačkajte. Zábal na hrudi môže ležať, ale zábal hrdla na krku treba adekvátne upevniť, napríklad previazať šálom. Zábal odstráňte hneď, ako vychladne.

Ďalšie užitočné rady pri ťažkostiach z prechladnutia:

obliekajte sa teplo a adekvátne danému počasiu

zrieknite sa podľa možností podávania rúk

častejšie si umývajte ruky než obvykle

používajte vždy iba nové papierové vreckovky

dožičte si dostatočný oddych

doprajte si dostatok spánku

vytvorte si príjemné prostredie, zapáľte si aromatickú lampu alebo sviečku s prírodnou arómou, ktorými prečistíte vzduch

relaxačné masáže sú rovnako priaznivé, pokiaľ prechladnutie nie je príliš silné a nemáte horúčku

zdroj:http://www.neo-angin.sk/

You Might Also Like