Top objavy, ktoré dokážu zachrániť život.

Zastavanie krvácania do pár sekúnd, či tetovanie, ktoré zachraňuje životy. Toto sú najnovšie medicínske objavy, ktoré budú v budúcnosti štandardom.

Moderná doba prináša mnohé pozitíva. A vo veľkom to vidieť aj v medicíne. Za posledné desiatky rokov sa podarili vykonať mnohé prevratné lekárske úspechy a vyzerá to tak, že táto doba rozhodne nekončí. Najmodernejšie medicínske materiálové inžinierstvo, biotechnológie či robotika pomáhajú ľuďom prekonávať aj zdanlivo veľké zdravotné problémy. Pozrite sa teraz na týchto šesť unikátnych medicínskych návrhov, ktoré môžu raz v budúcnosti zachrániť život aj vám. 

Zastavenie krvácania do pár sekúnd

article-0-1b31e1e600000578-242_634x416
RevMedx

Striekačka XStat dokáže zastaviť krvácanie, ktoré je spôsobené strelnou zbraňou. Do rany sa vstrekne látka, ktorá sa začne v mieste poranenia rozpínať a vyplní tak dieru, ktorá vznikla po guľke. Tlakom, ktorý vytvorí na ranu, dokáže zastaviť krvácanie a to údajne už do 15 sekúnd. Striekačka je stále vo vývoji, veľký záujem o ňu prejavujú samozrejme armády, no využitie by sa našlo aj v bežnej civilnej medicíne, kedy je potrebné rýchlo zastaviť krvácanie.

Smart šošovky

hand-holding-zoomed-in
Google

Cukrovka je civilizačná choroba, ktorá štatisticky postihuje až každého 19-teho človeka. Postihnutí touto chorobou si musia neustále sledovať hladinu glukózy v krvi, najčastejšie bolestivým pichnutím do prsta, aby získali kvapku krvi. V rámci vývoja aplikácie Google X bola vytvorená kontaktná šošovka, ktorá by toto mohla navždy zmeniť. Šošovka používa miniatúrny senzor glukózy a malý bezdrôtový čip pre monitorovanie životných funkcií a to v každej sekunde. Nositeľ tejto šošovky tak bude mať vždy k dispozícii údaj o tom, či jeho hladina glukózy rastie alebo klesá.

Záchranársky dron

ambulancedrone
springwise.com

Vedeli ste, že sanitke trvá v priemere 10 minút, pokiaľ sa dostane na miesto nehody? Záchranársky dron môže dovtedy, kým príde sanitka, zabezpečiť prvotné zdravotné úkony. V drone sa nachádza lekárnička, defibrilátor, CPR pomôcky a tiež kamera, cez ktorú dokáže vzdialený lekársky tím zabezpečovať situáciu do príchodu zdravotného personálu.

Kardiostimulátor 21. storočia

heart_device
stlpublicradio.org

Dnešné kardiostimulátory nie sú zďaleka dokonalé. Avšak nová technológia vyvinutá na univerzite v Illinoise by mohla znamenať revolúciu v tomto prístroji. Tím vytvoril ultra tenkú membránu vybavenú senzormi a elektródami. Membrána sa dokonale prispôsobí tvaru srdca a obalí ho. Kardiostimulátor neustále monitoruje činnosť srdca a v prípade potreby dodá na rôzne oblasti srdca potrebnú stimuláciu, aby podporil jeho činnosť.

Inteligentné tetovanie

tattoo-1843620_960_720
Pixabay

Ako sme písali už vyššie, cukrovka je veľmi vážne a nepríjemné ochorenie. Monitorovanie hladiny glukózy je často nepríjemné, nepohodlné a niekedy aj nepresné. No vedci z Massachusetského technologického inštitútu vyvinuli skvelú alternatívu. Tím vedcov vytvoril špeciálny atrament za pomoci nanočastíc, ktorý fluoreskuje, keď sa hladina glukózy v krvi zníži. Atrament by sa tak mohol použiť pri tetovaní a za pomoci napríklad inteligentných hodiniek, by mal pacient vždy prehľad o svojom zdravotnom stave.

Tlač orgánov

organovo-3d-printed-liver-scientist1
Organnovo

Každý deň prebehne v Amerike približne 80 transplantácií, avšak až 18 pacientov zomrie, kvôli tomu, že sa nenašiel vhodný darca. Biotechnologická spoločnosť v San Diegu však chce tento nepriaznivý stav zmeniť. Pomocou špeciálnej 3D tlačiarne a moderných biotechnologických postupov chcú vytvárať ľudské orgány na mieru pacientovi. Spoločnosť doteraz dokázala vytvoriť malú pečeň, ktorá zatiaľ slúžila iba na skúmanie a testovanie orgánu.

zdroj: inhabitat.com

You Might Also Like