Toto netreba podceňovať, sú to varovné signály rakoviny

Ak človek zažil rakovinu u niekoho zo svojich blízkych, zvyčajne sa viac stará o svoje zdravie a všíma si príznaky možné choroby skôr, ako človek, ktorý s rakovinou nemá žiadne skúsenosti. Niekedy naše telá naznačujú, že niečo s nimi nie je v poriadku, ale my to radšej prehliadame zo strachu, čo by sme zistili. Poznanie príznakov však môže viesť k včasnému zachyteniu ochorenia a následnej úspešnej liečbe.

Každý druh rakoviny má svoje špecifiká podľa oblasti, ktorá je zasiahnutá. Stále však zostáva niekoľko spoločných znakov spojených s tým, ako telo reaguje na poškodenie jeho vnútornej rovnováhy. Preto vám dnes povieme o pätnástich príznakoch, ktoré by ste nemali podceňovať.

Zmeny stolice: Všímajte si, či nie je stolica príliš riedka, či netrpíte zápchou alebo naopak, či stolica nie je príliš častá. Mohlo by ísť o prejav rakoviny, najmä rakoviny žalúdka alebo hrubého čreva.

Zmeny moču: Časté močenie a nepríjemné bolesti alebo štípanie pri močení môžu byť príznakom poškodenia prostaty alebo močového mechúra.

Modriny: Môžu indikovať nádor úst, rakovinu kože a genitálií. Pre istotu navštívte svojho ošetrujúceho lekára.

Krvácanie: Ak nájdete krv v moči, stolici alebo krvácate často z nosa, môže to byť jeden z príznakov rakoviny.

Hrčky alebo zhrubnutie kože: Každá nová hrčka, ktorá sa objaví na vašom tele je dôvodom k návšteve lekára. Nemusí ísť o rakovinu, ale vyšetrenie je vždy nutné.

Pálenie záhy: Patrí medzi príznaky, ktoré pomerne bežne zažíva mnoho ľudí. Pokiaľ ho zažívate príliš často, môže indikovať rakovinu čriev alebo žalúdka. Podobným príznakom je aj problematické prehĺtanie a silné bolesti žalúdka.

Zmeny znamienok a pieh: Všetky zmeny v odtieni, veľkosti a tvaru môžu byť dôsledkom nádoru. Keď si všimnete niečo neobvyklé, konzultujte to s odborníkom.

Nezvyčajný rast vlasov alebo chlpov: nezvyčajný rast vlasov a chlpov si všímajte najmä na miestach, kde ste ich doteraz nemali. Náhla zmena ochlpenia môže tiež indikovať rast nádoru v tele.Zmeny pokožky: Pokožka sa nám mení neustále, preto sa zamerajte najmä na začervenanie, žlté sfarbenie pokožky a na suchú a poškodenú pokožku.

Bolesti: Akákoľvek náhla bolesť, ktorá neprestáva, napríklad migréna alebo bolesť chrbta, môže byť príznakom rôznych ochorení. Ak vás dlhodobo bolí nejaká oblasť tela, zvážte jej dôkladné vyšetrenie lekárom.

Horúčka: Horúčka je zvyčajne pokladaná za spôsob, akým telo bojuje s choroboplodnými zárodkami, môže však znamenať aj malígne zmeny v tele.

Redukcia váhy: Náhly pokles váhy, bez toho ste sa o neho snažili, teda bez užívania tabletiek, bez diéty, bez cvičenia, môže indikovať ochorenie, ako to uvádza aj Americká asociácia boja proti rakovine.

Suchý kašeľ: Nekončiaca suchý kašeľ alebo škrabanie v krku môže naznačovať malígne zmeny v dýchacej sústave, alebo napríklad rakovinu hrdla alebo pľúc. Určite navštívte lekára.

Nezvyčajné zdurenie lymfatických uzlín: Lymfatické uzliny máme na niekoľkých miestach na tele, keď si však všimnete ich opuch, bolesť alebo neobvyklú citlivosť, vyhľadajte lekára.

Celková slabosť: Pocit podobný chrípke často pripisujeme životnému štýlu. Pokiaľ už nemôžete a ste neustále unavení, nemusí ísť len o nedostatok vitamínov a minerálov. Nadmerná vyčerpanosť by sa mala konzultovať s lekárom.

 

zdroj:facebook,vipzeny

You Might Also Like