TOTO SÚ ODSTRAŠUJÚCE DÔVODY, PREČO SI TREBA PRESTAŤ OBHRÝZAŤ NECHTY

Ak ste sa pokúšali s týmto zlozvykom skoncovať, určite to urobte.

1. Pod nechtami sa ukrýva veľké množstvo baktérií

anigif_enhanced-31037-1445004632-13

Končeky prstov sú ideálným prostredím pre rôzne druhy baktérií a plesní. Jendou z najčastejšie sa vyskytujúcich baktérií je zlatý stafylokok, ktorý spôsobuje rôzne kožné infekcie a následný vznik vredov, či  abscesov.

2. Ak si nechty cmúľate a hryziete, stanú sa ešte väčším rajom pre život baktérií

anigif_enhanced-5823-1445004537-7

V roku 2007 tureckí vedci testovali 59 ľudí , či obhrýzanie nechtov spôsobuje prenos baktérií do úst. Urobili výter z úst každého z nich, aby zistili prítomnosť baktérií spôsobujúcich hnačku a vracanie ako Escherichia coli a iné baktérie začínajúce sa na E. Až 76 % z tých, ktorí si obhrýzajú nechty bolo pozitívnych. Preto pokiaľ nechcete väčšinu svojho života stráviť na toalete, vyberte tie ruky z úst!

3. Obhrýzanie nechtov škodí aj zubom

Kto by to povedal, že taký nevinný zlozvyk dokáže spôsobiť takú veľkú škodu? V najhoršom prípade môže obhrýzanie nechtov spôsobiť až zlomené zuby, ich vypadávanie alebo  vykĺbenú sánku.

4. S vysokou pravdepodobnosťou v noci škrípete zubami 

Obhrýzanie nechtov môže byť  nervovou reakciou a preto je veľmi pravdepodobné , že zároveň škrípete zubami.  Tieto zlozvyky sa vyskytujú u ľudí, ktorí sú pod stresom”, povedal Dr Adam Roberts. Ak už teraz máte slabé zuby a nechty Vám nedajú pokoj, môžete dospieť až do stavu, kedy sa Vám začnú zuby štiepiť, či vypadávať.

5. Čo majú spoločné strojček na zuby a obhrýzanie nechtov?

Doktor Ansa Akram, ktorý prednáša na univerzite v Bristole potvrdil, že tí, ktorí si obhrýzajú nechty a zároveň nosia na zuboch strojček, podstupujú veľké riziko poškodenia strojčeka, ba dokonca oslabenia zubnej skloviny a rozpadu zubov.

anigif_enhanced-20490-1445008945-4 (1)

Jedna prípadová štúdia doktorky Carlene B. Krejci spomína dieťa, ktoré trpelo opuchom ďasien po tom, čo si obhrýzalo nechty.  Zistilo sa, že kúsky jeho nechtov sa dostali cez ďasná až pod zuby!

7. Na svieži dych zabudnite 

anigif_enhanced-12223-1445005272-3

Rovnako nepriaznivá správa potvrdzuje, že ľudia obhrýzajúci si nechty sú viac náchylní mať nepríjemný dych.  V ústach žije množstvo baktérií a veľa z nich tam má byť, avšak ak väčšinu času máte prsty v ústach, podporujete tvorbu ďalších a rozhodne nechcených. Dôsledkom je dych, ktorý Vašich spoločníkov nepoteší.

8. Hnisavé a plesnivé nechty?

enhanced-buzz-28675-1445251917-8

Obhrýzanie nechtov ide ruka v ruke s odtrhovaním si aj kožičky z nechtového okolia. Zlatý stafylokok o ktorom sme už hovorili môže spôsobiť akútny zápal nechtového lôžka. Stafylokok sa dostane do malých otvorených rán  a  výsledkom je hnisavé a boľavé ložisko okolo nechta. Môže byť liečené rôznymi mastičkami, liekmi, niekedy aj chirurgicky.

9.  Pozor na herpesy a pohlavné choroby

enhanced-buzz-5461-1445006803-7

Je potvrdené, že tento zlozvyk má veľký vplyv aj na tvorbu herpesov. Možný je aj prenos pohlavnej choroby z rúk do úst.

10. Lak na nechty je v podstate jed

Veľké množstvo lakov obsahuje formaldehyd.  Štúdia pod vedením doktora Davida Katza preukázala, že študentky, ktoré si lakujú nechty majú pod nimi menšie množstvo baktérií. Samozrejme, zdá sa to byť užitočné, avšak nemáme už v tele dosť chemikálií ?

10. Nechty Vám už nemusia opäť narásť

Chronické obhrýzanie nechtov môže poškodiť nechtové lôžko a tým pádom aj k nenávratnému skráteniu nechtov. Inak povedané, ich dĺžka už nemusí byť nikdy ako predtým.

zdroj:thequint.com

You Might Also Like