Umenie alebo vandalizmus? Graffiti vás už trápiť nemusia, zbavíte sa ich neuveriteľne ľahko

Je to vôbec umenie alebo iba provokácia? Takáto dilema bude okolo graffiti prevládať hádam vždy, no tí, ktorí ich považujú za prejav vandalov, si môžu vydýchnuť.

Sú súčasťou snáď každého mesta a najviac sa im darí vo svetových metropolách. Hoci v zahraničí sa s nimi ľudia stretávajú už celé desaťročia, na Slovensku sa rozšírili najmä po Novembri 1989.

Graffiti skúšajú najmä mladí ľudia, ktorí majú na to rôzne dôvody. Niekto to robí len preto, aby bol súčasťou partie, iný pre vlastné potešenie. No nájdu sa aj takí, ktorí to berú ako prejav vzdoru a steny budov ničia úmyselne. Nadávajú potom tí, ktorí v grafitoch nevidia ani štipku estetiky a ničia im majetok.

Je to diskutovaná téma, ktorá doteraz nepriniesla uspokojivú odpoveď a konsenzus. Je to hlavne pre to, že graffiti môžu byť aj vydarené, ale to len v prípade, že ich robia ľudia, ktorí nemajú v úmysle škodiť spoločnosti a vedia ich aj robiť – pretože to je pri graffiti veľmi dôležité. Ľuďom však chýba kritické myslenie. Mnohí mladí, ktorí len bezmyšlienkovito čarbú na steny, si myslia, že ich dielo je pekné, no väčšina ľudí si myslí pravý opak. A práve takéto nevydarené nápisy reálne špatia okolie či inak peknú budovu. Všetci majitelia tých stavieb, ktoré prešli rukami mladých „graffiťákov“, sa preto zhodnú v tom, že im takto vandali ničia majetok. Pretože, ak človek so sprejom ruke ničí súkromný majetok, možno to považovať za prejav vandalizmu. Na druhej strane, priestory, ktoré napríklad patria mestu, dokážu vydarené graffiti skrášliť. Práve preto je to taká veľmi diskutovaná téma, no základnou otázkou je aj to, čo s nevydareným graffiti či skôr čarbanicou.

Odstraňovanie graffiti je podľa mnohých pomerne drahá záležitosť, no v tomto prípade možno hovoriť skôr o minulom čase. Je síce pravda, že ich odstraňovanie bolo kedysi nákladné, no technológie idú neustále dopredu a zároveň inovátori myslia aj na to, ako ušetriť, aby pomohli čo najviac ľuďom. Dnes už preto nie je nič zložité ani nákladné na tom, aby sa graffiti dali odstrániť rýchlo a jednoducho. Riešením sú napríklad obrúsky, ktoré však majú skvelú čistiaciu silu. Takéto obrúsky sú lacné a čistenie pomocou nich veľmi efektívne.

Predstavte si, že by ste sa len pomocou nich dokázali zbaviť škaredých nápisov na budovách. Špeciálne obrúsky totiž dokážu odstrániť graffiti v podstate z akýchkoľvek hladkých produktov, a to tak, aby bol celý proces ekologický a šetril prírodu. To je totiž niečo, čo tým, ktorých možno považovať v tomto smere za vandalov, chýba. Nie je totiž ničím zriedkavým, keď sa prázdne spreje povaľujú po zemi. To je zároveň ďalšia negatívna stránka, ktorá zbytočne vrhá na graffiti scénu negatívne svetlo. Šťastie preto je, že aspoň produkty, ktoré ich pomáhajú odstraňovať, sú šetrné k prostrediu, ako napríklad obrúsky graffitisafewipes.

Za revolučným spôsobom čistenia povrchov od graffiti stojí spoločnosť Umyjemto.sk, podľa ktorej si vďaka unikátnym obrúskom môže dovoliť čistenie povrchov od graffiti naozaj každý. A to bez toho, aby vám pritom výrazne ubudlo z peňaženky a aby ste pri tom strácali nervy. Len si predstavte, že jeden štvorcový meter môžete mať čistý za menej ako 2,5 eura. Ale viete, čo je na tom úplne najlepšie? Keď vandali zistia, že ich „dielo“ dokážete zničiť rýchlo, ľahko a naozaj účinne, pochopia, že sa im neoplatí neustále kresliť po stene niečo nové. Možno si tým vstúpia do svedomia a radšej začnú na sebe poctivo pracovať, aby tvorili naozaj vydarené graffiti a hlavne – mohli ich tvoriť legálne, napríklad tak, že ich osloví samotné mesto, čím si zároveň vytvoria meno.

Popis: Ilustračné foto.

Zdroj: Pixabay

You Might Also Like