AK VÁS NIEKEDY TESNE PRED ZASPATÍM TRHNE A PREBUDÍTE SA, MALI BY STE VEDIEŤ TOTO

Poznáte to. Pokojne zaspávate, oči máte čoraz ťažšie a ťažšie, prestávate vnímať okolie a jediné, čo je pre vás práve dôležité, je ničota, ktorá si po vás ide z ríše snov. No v tom, keď už takmer úplne spíte, sa v polobdelom sne náhle, trhnutím svojho tela, prebudíte.

Možno sa vám aj niečo snívalo, pred čím ste uskočili, alebo do vás možno niekto v sne vrazil. Každopádne sa môžete pokúsiť znovu zaspať. Prečo sa to však stalo? Čo stojí za náhlym trhnutím ľudského tela tesne pred zaspatím?

Tak, ako všetko okolo nás, vedci pomenovali aj tento jav. Nazvali ho “hypnic jerk”, čo si netrúfame prekladať. Ide o nedobrovoľné šklbnutie tela počas procesu zaspávania, ktoré zažil už asi každý z nás. Podľa odhadov odborníkov tento jav nastáva asi u 70-80% svetovej populácie. Keď sa človek po šklbnutí náhle prebudí, má pocit, akoby ho niekto vystrašil, či akoby práve zažil voľný pád. Tento jav sa najčastejšie objavuje u ľudí, ktorých spánkový režim je nepravidelný. Spúšťačom je unavené telo. Človek si po ťažkom dni ide ľahnúť a zaspáva príliš rýchlo, preto ho chemické procesy v mozgu náhle prebudia.

spanok-trhnutie-1
psychologytoday.com

Podľa odborníkov existuje niekoľko možných príčin, prečo sa niečo takéto človeku deje. Jedna z nich je, že tento efekt vzniká po veľkej námahe, dopomáha k tomu kofeín či nikotín, ktoré človek počas dňa do tela dostáva. Dôležitú úlohu hrá aj stres a úzkosť. Náhle škblnutie pred úplným zaspatím však ľudia prežívajú aj keď do postele nejdú príliš unavení, rovnako aj nefajčiari či ľudia, ktorí nepijú kávu.

spanok-trhnutie-2
nymag.com

Práve preto existujú ďalšie teórie, ktoré vysvetľujú tento nepríjemný stav. Niektorí predpokladajú, že je to evolučná pamiatka na našich niekdajších predkov. Hovoria, že tento reflex je pozostatkom z časov, keď predchodcovia človeka žili ešte na stromoch. Mozog pred zaspatím týmto spôsobom kontroluje, či jedinec nie je v nebezpečnej polohe a či náhodou nehrozí pád zo stromu.

Ako to zastaviť?

Tento jav je pre človeka prirodzený. Nejde o žiadnu spánkovú poruchu a napriek tomu, že je to maximálne nepríjemné a otravné, to nijak naše zdravie neohrozuje. Nepríjemné šklbnutie pred zaspaním sa teda nedá “vyliečiť”, no je možné podniknúť určité kroky, aby ste tento jav čo najviac eliminovali.

Baby smiling in bed with eyes closed and arms out.

belltimemagazine.ie

Pred spaním (aspoň 3 hodiny) by ste sa mali určite vyvarovať alkoholu a kofeínu. Tie vám pri spánku rozhodne nepomôžu. Dobrý pre telo je horčík, eliminuje totiž svalové a nervové kŕče. Zo života treba čo najviac vypustiť stres a úzkosť, a to nie len kvôli týmto problémom. Rovnako vám pomôže aj to, ak nepôjdete do postele na 120% vyšťavený. Ako sa hovorí, “čo môžeš odložiť na zajtra, to aj odlož.”

Aj keď toto šklbnutie veľmi nepríjemné, nič viac ľudskému telu nespôsobuje. Ak vám to však prekáža, skúste podniknúť niektorý z vyššie uvedených krokov a uvidíte, že sa toto šklbnutie bude u vás vyskytovať menej.

zdroj: higherperspectives.com, nosleeplessnights.com

You Might Also Like