Vedecký výskum potvr­dil, že ces­to­va­nie nás robí šťast­nej­šími viac ako mate­riálne bohat­stvo

Závidím ľuďom, ktorí dokážu zbaliť všetok svoj život do jedného kufra. Napriek tomu, že všetko, čo vlastnia, je iba “základná výbava na prežitie”, cestujú z miesta na miesto a sú oveľa šťastnejší než mnoho ľudí, ktorí sa pýšia obrovským majetkom. Najnovší výskum z Cor­nell Uni­ver­sity ukázal, že na tom niečo bude.

Poznáš ten pocit, keď si v obchode niečo kúpiš, pár dní sa z toho tešíš, a potom si uvedomíš, že by si sa bez toho pokojne zaobišiel? A keď ti klesne nálada, zasa ideš do obchodu, aby si si “urobil radosť”, lenže o pár dní ťa to opäť omrzí? Nie si sám.

Vždy, keď si kúpime niečo materiálne — nech už po tom túžime akokoľvek — dochádza postupom času k poklesu našej spokojnosti. Všetky tie veci, ktoré nám krátko po kúpe robili radosť, sa zrazu stávajú obyčajnými a nezau­jí­ma­vými. Aj z toho nablýskaný auta sa postupne stane iba rutinná vec, ktorú dennodenne využívame.

tumblr_static_442nb74ho1k4owggcgg8cc0gg_2048_v2
zdroj: static.tumblr.com

Keď si kúpime niečo nové, cítime nával endor­fí­nov — ale iba schvíľu. Je to ako nekonečný kolobeh. Situácia, ktorá sa opakuje znova a znova.

Výskum uskutočnený na Cor­nell Uni­ver­sity však našiel spôsob, ako tento nekonečný cyklus prelomiť. Profesor psychológie Tho­mas Gilo­vich zistil, že keď si niečo nové kúpime a keď ces­tu­jeme, pocestujeme rovnaký nával hormónov šťastia. Háčik je však v tom, že kým naše šťastie po nákupe materiálnych vecí rýchlo opadá, zo spomienok z cestovania sa tešíme ešte poriadne dlho.

walking-mountains-p-countryraisedcityfound-tumblr-com_
zdroj: coresites-cdn.factorymedia.com

Návšteva rôznych podujatí, výlety, získavanie nových zručností či extrémne športy — to všetko sú ideálne zdroje endor­fí­nov. Aj keď nás nový telefón alebo nové auto dozaista poteší, faktom je, že ide iba o veci, ktoré sa časom opotrebujú a vyjdú z módy. Spomienky na cestovanie či pekné dni s priateľmi však nikdy nevyblednú, a budú nás tešiť aj po zbytok života.

zdroj: brightside.me 

You Might Also Like