Žehlička zase ako nová: Rady, ako efektívne vyčistiť žehliacu plochu

Keď viete, ako správne čistiť kovové plochy, môže to byť aj zábava. Dnes vám ukážeme niekoľko rôznych spôsobov čistenia železa. Je to veľmi jednoduché a hlavne aj účinné. Žehlička bude zase ako nová!

soľ
Pripravte si žehliacu dosku a umiestnite naň bavlnený uterák alebo utierku. Jednou polievkovou lyžicou soli posypte povrch uteráka alebo utierky. Čím hrubšie zrnká soli, tým lepšie, použite teda morskú soľ. Žehličku predhrejte na najvyššiu teplotu a vypnite paru. Mierny tlakom prechádzajte po soli až do doby, keď uvidíte, že sa železný povrch opäť krásne leskne.

plancha-quemada-220x162

ocot
Stačí zmiešať dva diely bieleho octu na jeden diel soli a mierne zahriať nad sporákom. Soľ by sa mala úplne rozpustiť, ale ocot by nemal prísť k varu. Hoci vaše žehlička nezíska žiadne ocenenie pre vôňu, určite železnú plochu vyčistí. Roztok z horáka chvíľu odstavte a nechajte trocha vychladnúť. Ocot môže byť teplý, ale nie vriacou. Pri aplikácii použite rukavice, nech vám nezapáchajú ruky. Starú handru ponorte do horúceho octového roztoku a jemne s tým trite plochu žehličky. Na veľké nečistoty sa dá použiť aj kefu.

čistiaci prostriedok
Zmiešajte malé množstvo tekutého umývacieho prostriedku na riad v teplej vode. Účelom je vytvorenie bohatej peny, ktorá čistí riad rovnako ako žehličku. Jarová voda je najlepšia na žehličky s teflónovou vrstvou. Teflon hladko kĺže cez tkaninu, ale zase sú tieto žehličky náchylnejšie na poškriabanie. Po aplikácii nezabudnite žehličku utrieť do sucha a zbaviť jej zbytku jarovej vody.

Zubná pasta
Žehliacu plochu možno tiež čistiť zubnou pastou. Trochu zubné pasty naneste priamo na studenú žehliacu plochu a odstráňte ju čistou handričkou. Potom nastavte žehličku na paru po dobu 5 minút a výsledkom sa budete diviť.

jedlá sóda
Zmiešajte dohromady jedlú sódu a vodu. Vznikne vám pasta, ktorá výborne čistí žehliacu plochu. Postup je rovnaký ako u zubnej pasty. Dajte pozor, aby vám zmes neprenikla do ventilačných otvorov žehličky.

Zdroj

You Might Also Like